İşsizlik Maaşı Almanın Şartları Nelerdir? İşsizlik Maaşı Kaç Lira?


İşsizlik Maaşı Almanın Şartları Nelerdir? İşsizlik Maaşı Kaç Lira?

İşsizliğin giderek arttığı ülkemizde işten ayrılmalarda oldukça çoğalmaktadır. Küçültmeye giden ve kapatmaya başlanılan işyerleri çalışanlarını çıkarmaya mecbur kalmaktadır.

Böyle durumlarda ise iş kanununda işsizlik ödeneği yada işsizlik maaşı olarak da bilinen, işten ayrılan kişiye başvurması halinde aylık olarak ödenen paradır.

İşsizlik maaşı iş kanununda belirtilen gerekçeler doğrultusunda işten ayrılmış yada işsiz kalmışsanız belirtilen şartları taşımanız halinde işsizlik maaşı almaya başlayabilirsiniz. İşsizlik maaşı almak için gerekli olan şartlar ve istenilenler ise kanunda belirtilmiştir.

Yazımızın devamında işten çıkmış yada işten ayrılmak zorunda kalmış ve işsizlik maaşı almak isteyenlerin merak ettikleri işsizlik maşı nasıl alınır, işsizlik maaşı almak için nereye, ne zaman başvuru yapılır gibi merak edilen soruların cevapları yazımızın devamındadır.

İşsizlik Maaşı Almak İçin İstenenler

İşsizlik Sigortasından Kimler Yararlanabilir ?
4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu'na göre;
- Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,
- Hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak,
- Son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,
- Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvuru yapmak , Şartlarını yerine getirmeniz gerekmektedir.

İşsizlik Sigortasına Nasıl Başvurulur?
Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR şubesine şahsen gelerek başvurmak gerekmektedir. Yada elektronik ortamda www.iskur.gov.tr adresinden yapılabilir. Mücbir sebepler dışında 30 gün içerisinde başvurulmaması halinde, başvuruda gecikilen süre, toplam hak sahipliği süresinden düşülmektedir.

İşsizlik Ödeneğinin süresi Ne Kadardır ?

- 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan işsizlere 180 gün,
- 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı 240 gün,
- 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı 300 gün,
süre ile işsizlik ödeneği verilmektedir.

İşsizlik Maaşının Miktarı Ne Kadardır ?

Günlük maaşı, sigortalının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde kırkı olarak hesaplanır. Bu şekilde hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde seksenini geçememektedir..

İşsizlik Ödeneğinin Çıktığını Nerden Öğrenebilirim ?

Eğer yukarıdaki şartları sağlamış ve başvuru yapmışsanız www.iskur.gov.tr sitesinden veya www.turkiye.gov.tr sitesinden öğrenebilirsiniz. Ayrıca başvuru sırasında belirlediğiniz cep telefonunuza başvurunun sonucu hakkında mesaj gönder gönderilmektedir.

İşsizlik Ödeneğini Nerden Alabilirim ?

İlk işsizlik ödeneği ödemesi, ödeneğe hak kazanılan tarihi izleyen ayın sonuna kadar yapılmaktadır. Sigortalı işsizler, TC Kimlik Numaralı Nüfus Cüzdanı ile birlikte her hangi bir PTT şubesine başvurarak işsizlik ödeneklerini alabilirler.

Aramalar:işsizlik maaşı ne kadar, işsizlik maaşı nasıl alınır, işsizlik maaşı almak için neler gerekli, işsizlik maaşı almanın yolları neler, işsizlik maaşını kimler alabiliyor, işsizlik maaşı için nereye başvurmak gerekiyor, işsizlik maaşı kaç para oldu, işsizlik maaşını kaç ay boyunca alabiliyoruz, kaç ay işsizlik ödeneği veriliyor,
-- sponsor içerik --

---