beştepe  sarayı blogger ile ilgili görsel sonucu
Yeni Cumhurbaşkanlık Binası Hakkında Bilgiler ve Resimleri

Recep Tayyip Erdoğanın'ın Başbakanlığı sırasında yapılması için talimat verdiği ve hiç bir masraftan kaçınmayarak yaptırdığı bina ile ilgili bilgileri ve resimleri nedirkibu.com da sizlerle paylaşıyoruz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Başbakanlık döneminde yapım talimatı verdiği ve bir kaç gün önce Cumhurbaşkanlığı olarak kullanılacağını açıkladığı yerleşkede çalışmalar sürüyor.

beştepe  sarayı blogger ile ilgili görsel sonucu
Yeni Cumhurbaşkanlık Binası Hakkında Bilgiler ve Resimleri

Atatürk Orman Çiftliğinde (AOÇ) 150 dönümlük alan üzerinde yapılan inşaat, uzun süre "Yeni Başbakanlık Binası" olarak anıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mimari ayrıntılarını olduğu kadar inşaatını da yakından takip ettiği binanın Cumhurbaşkanlığı Köşkü olarak kullanılacağı Erdoğan'ın bu yöndeki açıklamasından sonra kesinleşti.


Cumhurbaşkanı seçildikten sonra nerede ikamet edeceği ve çalışma binası olarak nereyi kullanacağı merak edilen Erdoğan, Azerbaycan'a hareketinden önce Esenboğa'da yaptığı basın toplantısında Cumhurbaşkanlığının AOÇ'deki binaya geçeceğini söylemişti.

Mimar Şefik Birkiye'nin tasarladığı idari bina, "Türkiye'nin en iyi korunan binası" olarak anılıyor.

beştepe saray blogger ile ilgili görsel sonucu
Yeni Cumhurbaşkanlık Binası Hakkında Bilgiler ve Resimleri

Kimyasal ve nükleer silahlarla yapılması muhtemel olanlar da dahil her türlü saldırıya karşı en yüksek korumayla inşa edilen binada, parmak izi ve retina okuma sistemleri olacak. Yapı, dinlemelere karşı da korumalı olarak tasarlandı. Özel yalıtımlı "sağır oda"ların oluşturulduğu binada, yer altında "Kriz Merkezi" bulunacak.


Selçuklu, Osmanlı ve Avrupa mimarisinden örneklerin yer aldığı yapının dış cephesinde doğal taşlar kullanıldı. Üç bloktan oluşan idari binanın bulunduğu yerleşkede, inşaatı devam eden iki katlı binanın da konut olarak kullanılması bekleniyor.

-- sponsor içerik --

---