Altında kritik seviyeUluslararası piyasalarda altının ons fiyatı analistlerin kritik seviye olarak nitelendirdikleri 1180 doları aşamadı

Geçen hafta, son işlem gününe kadar genellikle aşağı yönlü hareketlerin görüldüğü altının ons fiyatı, Cuma günü açıklanan ABD tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin altında kalmasının ardından dolar endeksinde yaşanan düşüşle 1132 dolardan 1179 dolara kadar yükselmişti.

Yeni haftaya Asya piyasalarında analistlerin kritik seviye olarak nitelendirdikleri 1180 doların hemen altında başlayan altının ons fiyatı, 1165 dolara kadar geriledi. Analistler, altın fiyatlarının seyrinde ABD'de açıklanacak verilerin ve 10 yıllık tahvil faizlerindeki hareketlerin etkili olacağını belirtiyor.

Teknik olarak 1180 doların önemli direnç seviyesi olduğunu, bu seviyenin üzerine çıkılması durumunda tepki yükselişinin trende dönüşebileceğini öngören analistler, altının ons fiyatında aşağı yönlü hareketlerde ise 1168 ve 1161 doların destek olarak takip edileceğini vurguluyor. ALB Menkul Değerler Araştırma Müdürü Yeliz Karabulut, konuya ilişkin değerlendirmesinde, altının ons fiyatının kritik nokta olan 1180 doları aşağı yönlü kırdığını ve geçen hafta sert bir düşüş gerçekleştirdiğini anımsattı.

ABD'de faiz artırım tartışmalarının devam ettiği süreçte altında aşağı yönlü risklerin hala kuvvetli olduğuna dikkati çeken Karabulut, bu açıdan kuvvetli talep gelmediği sürece yükselişlere temkinli baktıklarını dile getirdi. Karabulut, altın ETF fonlarının (Borsa yatırım fonları), portföylerindeki altın miktarında azalmanın hala devam ettiğinin altını çizdi. Karabulut, "Altının ons fiyatının 1.180 doları aşamaması halinde 1160 ve 1133 dolara doğru düşüşe geçmesi söz konusu olabilir.

 Altında gerçek manada yükseliş, kuvvetli fiziki talebin eşlik etmesi ile olacaktır. Bundan sonraki süreçte de ABD tarafından açıklanacak ekonomik veriler ve ABD 10 yıllık tahvil faizleri önemle takip edilmelidir" ifadelerini de kullandı.
-- sponsor içerik --

---