Ped'ler Vajinanın Florasını Bozuyor!

Nedirkibu.com
Ped'ler Vajinanın Florasını Bozuyor!
Ped'ler Vajinanın Florasını Bozuyor!
Kadınların adet dönemlerinde kullandıkları yaprak pedlerin vajinal akıntıyı arttırdığı belirtildi. Hazır Pedlerin zararları yazımızdadır. Vajinal akıntının, kadınların yaşamları boyunca en sık karşılaştığı yakınmalardan birisi olduğunu ve hastanelerin kadın doğum servisine yapılan başvurularda ilk sıralarda yer aldığını belirten uzmanlar, kullanılan yaprak pedlerin ise “geçmeyen akıntılara” yol açtığını kaydettiler.

Üreme çağındaki kadında östrojen hormonunun da tetiklediği “Vajinal ekosistemin” son derece kırılgan ve değişken bir sistem olduğunu belirten Özel Adana Avrupa Hospital Kadın Hastalıkları Doğum Uzmanı Op. Dr. Yasemin Babar İlkit, “Vajina 37 derece sıcaklığa sahip ve kapalı bir ortamdır. Bu nedenle vajinaya yerleşecek organizmaların üremesi için mükemmel bir ortamdır” dedi.

VAJİNAL FLORAYI KORUMAK GEREKİYOR
Bu durumun ortadan kalkması için vajinanın anatomik ve fizyolojik koruma kalkanları geliştirdiği kaydeden Op.Dr.Yasemin Babar İlkit, “Vajina bölgesinin tüylü ve dış dudakların vajina girişini kapatıyor olması anatomik koruma mekanizmasıdır. Fakat vajinanın ana koruma mekanizması vajinal floradır” diye konuştu.

Vajinal ekosistemi (flora) bozan bütün durumların geçmeyen inatçı akıntılara neden olduğunu ifade eden İlkit, bu durumların gebelik dönemi, adet dönemi, menopoz dönemi ve aşırı kişisel hijyenik davranışlar olduğunu söyledi.

YAPRAK PED KULLANIMI ZENGİN DOĞAL SALGIYI EMİYOR
Op. Dr. Yasemin Babar İlkit, “Gebelik döneminde doğal florasında mantar grubu patorejenler glukozu kullanarak hızla ürerler ve sonuçta gebe kadında çok sık mantar enfeksiyonu gelişir. Vajinal ekosistemi destekleyen ilaçlar bu dönemde vajiniti azaltabilir” dedi.
“Adet dönemi”nin vajinal ekosistemi bozan ikinci dönem olduğunu kaydeden İlkit,” Kan çok iyi bir kültür ortamı yaratır ve patojen mikroorganizmalar bu dönemde demirle beslenerek çoğalır. Dolayısıyla kadınlar ‘Adetten önce de, adetten sonra da akıntım oluyor’ diye şikayet ederler. Bunun nedeni adetten önce bu bölgenin kanlanmasındaki artış ve adet sonrası laktobasilkolonizasyonunda azalmadır” diye konuştu.

KURU ORTAM DAHA ÇOK AKINTIYA NEDEN OLUYOR
Op. Dr. İlkit, kişisel hijyen koşullarından kaynaklı nedenlerin arasında ise uzun süreli yaprak ped kullanımının yer aldığını belirterek şöyle dedi:
“Vajinal ekosistemi bozan en önemli nedenlerden birisi aşırı sıcak, ıslak mayo, vajina içini temizleme ve yaprak ped kullanımıdır. Yaprak pedler sıvıyı emdikleri için, uzun süreli kullanımı vajinadaki proteince zengin doğal salgıyı devamlı emerek vajinada kuru bir ortam yaratırlar ve daha çok akıntı artışına neden olurlar.”

Yorum Gönder

0Yorumlar

Değerli Ziyaretci;

1- Bu konu ile ilgili sorunuz veya tavsiyeniz varsa yorum ekleyerek bizle ve diğer ziyaretçilerimizle düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

2- Yorumlarınızda sorduğunuz sorular araştırıldıktan sonra cevaplanacaktır. "Bana Bildir" butonu işaretlemeniz halinde sorunuz cevaplandığında bildirim alacaksınız.

3- Herhangi bir üyeliğiniz yoksa, Anonim Kullanıcıyı seçerek de yorum ekleyebilirsiniz.

Yorum Gönder (0)