Ülkemizde çalışan ve bir çok kadının aldığı emzirme ödeneği yani süt parası ve doğum parası olarak da bilinen bu ödemeyi doğum yapan annelere devlet tarafından verilmektedir.2015 Süt Parası Kaç Lira?

Emzirme ödeneği yani süt parası almak için illa doğum yapan annenin çalışması ve sigortalı olmasına gerek yoktur. Süt parasını sigortalı çalışan erkeğinde alması olabilmektedir. Yani çalışmayan ve sigortalı olmayan ev kadınları, eşinin sigortalı çalışması halinde süt parası alabilmektedirler.

Süt parası 2008 yılında başlanılan ve doğum yapanlara ödenen bir paradır. Her sene artan bu süt parası miktarı her yıl tüketici fiyat endeksi değişim oranına göre belirlenmektedir. Süt parası (emzirme ödeneği) her doğum yapan kadına verildiği gibi başvuru yapıp talep etmeyenlere de verilmez, yani doğum yapan kadın süt parası almak için illaki başvuru yapması lazımdır. Başvuru yapılmadan süt parası alınmaz.

Peki süt parasını almak için nereye ne zaman ve nasıl başvuru yapılır. 2015 yılı süt parası miktarı kaç para, süt parası kaç çocuğa kadar verilmektedir. Süt parası almak için istenilen belgeler nelerdir gibi merak edilen ve araştırılan soruların cevaplarını sizler için derledik.

Süt Parası Nasıl ve Nerden Alınır?

Hangi Sigortalılar Emzirme Ödeneği Kapsamında?
SSK’lı çalışanlar ile BağKur’lu esnaflar, muhtarlar, çiftçiler ve şirket ortakları emzirme ödeneği alabilmektedir. 4/c’liler, yani devlet memurları emzirme ödeneği kapsamında değildir. Bağ-Kur’lular 01.10.2008 öncesinde bu ödeneği alamazken sosyal güvenlik reformu sonrasında alabilmeye başlamıştır.
Kapsama giren sigortalılardan; kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık alan kadına ya da gelir veya aylık alan erkeğin sigortalı olmayan eşine, her çocuk için yaşaması şartıyla emzirme ödeneği verilmektedir.

Süt Parası Almanın Şartları Nelerdir?

Süt parası alabilmek için bir takım şartlar bulunmaktadır. Emzirme ödeneğini alabilmek için:
- Kişinin yada eşinin SSK veya Bağ-Kur’lu olarak sigortalı olması,
- Çocuğun sağ olarak dünyaya gelmiş olması,
- Sigortalıların doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi bulunması, şartları aranır.

Emzirme ödeneği sağ doğum olması şartıyla her bir çocuk için verilmektedir. Çocuğun sağ olarak doğduktan sonra vefat etmesi halinde dahi emzirme ödeneği alınabilmesi mümkündür. Emzirme ödeneği alabilmek için çocuğun doğum tarihinde resmi nikahlı olmak gerekir, imam nikahı geçerli sayılmaz. Emzirme ödeneği doğum sonrasındaki her ay için verilmez; yalnızca her doğum için bir kez verilmektedir. Bağ-Kur’luların emzirme ödeneği alabilmesi için GSS dahil tüm prim borçlarını kapatmış olmaları zorunludur, borçları varsa ödenek alamazlar.

Süt Parası İşten Çıktıktan Sonra da Alınabilir mi?

Emzirme ödeneği yalnızca aktif olarak çalışan sigortalılara verilmez, işten ayrıldıktan sonra belirli bir süre daha bu hak korunur. Emzirme ödeneğine hak kazanan sigortalılardan işten çıkanların, sigortalılığın son erme tarihinden başlamak üzere üç yüz (300) gün içerisinde çocukları doğarsa, sigortalı kadın veya eşi analık sigortalı erkek, doğum tarihinden gunceltime.blogspot.com itibaren önceki on beş ay içerisinde en az 120 gün prim ödenmiş olması şartıyla emzirme ödeneğinden yararlandırmaktadır.
Hem doğumun 300 gün içinde olması hem de doğumdan önceki on beş ayda 120 gün aranması şartları bir arada gerçekleşmelidir. Emzirme ödeneğine müstehaklığın tespitinde hizmet süresinin hesabında dikkate alınmayacak süreler 5510 sayılı Kanunun 24 üncü maddesinde belirtilmiştir.

2015 Yılı Süt Parası Ne Kadar?

Emzirme ödeneği Sosyal Güvenlik Kurumu Yönetim Kurulu’nca her yıl bir önceki yıl için Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) değişim oranında artırılmaktadır. Bu şekilde hesaplanarak bulunacak rakamlardaki kuruşların liraya iblağ edilmektedir.
2014 yılında 103 TL olan emzirme ödeneği 2015 yılı için Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı TÜFE oranında arttırılarak 112 TL olmuştur. Başvuru tarihindeki değil, doğumun olduğu tarihteki emzirme ödeneği tutarı ödenecektir.

Süt Parası Almak İçin Nereye Başvurmak Gerekir?
Emzirme ödeneği otomatik olarak ödenmez. Yani doğumun gerçekleşmesi ile SGK adınıza otomatik olarak emzirme ödeneği göndermez. Emzirme ödeneği alabilmek için dilekçe ile SGK’nın sigortalının son hizmetinin geçtiği Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü yada Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurmak gerekir. Başvuru sırasında çocuğun doğum belgesi, evlilik cüzdanının fotokopisi ve bebeğin doğum tarihi itibariyle sigortalıya ait 120 gün hizmet süresi bulunduğunu gösterir vizite kağıdının verilmesi yerinde olacaktır.

süt parası nedir, süt parası nasıl nerden alınır, süt parası almak için yapılması gerekenler, süt parası alma şartları neler, süt parası almak için gerekli belgeler, süt parası kaç para, 2015 süt parası miktarı ne kadar, kimler süt parası alabilir, kaç çocuğa kadar süt parası alınır, süt parası ne kadar zaman ödeniyor.
-- sponsor içerik --

---