Son dönemlerde herkesin anlam veremediği ve ödemek istemediği bir kavram olan GSS borcu yani Genel Sağlık Sigortası borcu hemen hemen herkese çıkmaya başlamıştır. Kimsenin tam olarak ne olduğunu anlamadığı bu sistem hakkındaki şüpheler gittikçe artmaktadır. Hükümet tarafından 01 Ocak 2012 tarihinden beri başlatılan ve kişinin haberi olmadan yapılan GSS genel sağlık sigortası yapılıyor ve kişinin borcu oluşmaktadır.

gss borcu sorgulama öğrenmek

Peki bu GSS borcu nedir nasıl oluşur. Kişinin devam eden sigortasının bitmesi halinde SGK tarafından otomatik olarak GSS genel sağlık sigortasına geçirilmesi işlemidir. İşten çıktığınızda işyerindeki sigortanızın bitmesi halinde direk GSS ye geçersiniz, 25 yaşından büyük öğrencilerin öğrenci olduklarını bildirmedikleri sürece GSS li sayılmaktadırlar ve askerden gelen kişi askerde sigortalı sayıldığı için askerlik süresi bitince iş bulana kadar geçen sürede GSS li sayılmaktadır.

Peki bu GSS genel sağlık sigortası borçlarını nasıl öğrenebiliriz. Adına kayıtlı GSS prim borcu olup olmadığını ve ne kadar gss prim borcu olduğunuzu öğrenmeniz için aşağıdaki bağlantıya tıklayarak TC kimlik numaranız ile sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

GSS BORÇ SORGULAMASI>>>

Yukarıdaki bağlantıdan giriş yaptıktan sonra;

    “Sorgu Türü” bölümünden Diğer Ödemeler bölümünü seçiniz.
    Daha sonra “Sorgu Tipi” bölümünden GSS Prim seçip alt bölümde açılan T.C. Kimlik No kısmına bilginizi giriniz.
    Bu işlemlerden sonra alt kısımda gördüğünüz karekterlerin aynısını kutucuğa yazınız ve Borç Sorgulama butonuna basınız.

GSS Prim Borcundan Kurtulmanın Yolları
Yurtdışındaysanız Adresinizi Güncelleyin
Eğer herhangi bir sebeple yurtdışında bulunduğunuz halde ikametiniz hâlâ Türkiye’de görünüyorsa, ilk fırsatta adresinizi güncelleyin. Böylece yurtdışında bulunduğunuz döneme ait GSS borcunuzdan kurtulmuş olursunuz. Zira SGK sizi GSS kapsamına alırken, resmi ikametinizi esas alıyor.

Yapılandırma Başvurusu Yapın
Gelir testi yaptırdığı takdirde aylık geliri 313 liranın altında çıkması muhtemel binlerce vatandaşımız, test yaptırmadığı için GSS borcuna muhatap oldu. Çünkü gelir testine gitmeyen vatandaşın geliri 1.881 lira kabul ediliyor ve aylık 225 lira borç yazılıyor. Eğer teste gitmediğiniz için GSS borcu olanlardansanız, bir an önce teste başvurun. Eğer en düşük gelir grubundalarsa yani aile içi kişi gelirleri asgari ücretin 1/3’ünden az ise, hiç prim ödemeyecekleri gibi birikmiş borçları da tamamen silinecek. Gelir düzeyleri daha yüksek çıkarsa, buna göre geçmiş prim borçları da yeniden hesaplanacak.

İsteğe Bağlı Sigortaya Başvurun
1 Ocak 2012 itibariyle gelir testine gitmediniz veya gittiniz ama geliriniz yüksek çıktığı için GSS borcunuz birikti. Eğer bundan sonrası için borcun artmasını önlemek istiyorsanız, hemen en yakın SGK müdürlüğüne isteğe bağlı sigortaya giriş dilekçesi verebilirsiniz. Böylece dilekçe tarihini takip eden bir yıl içerisinde GSS primi işlemeyecektir. “Peki, bu bir yıllık sürede her ay 300 lira isteğe bağlı sigorta primi ödemem gerekir mi” diye sorarsanız, bu sizin tercihinize kalmış. İsterseniz ödersiniz, istemezseniz ödemezsiniz. Hiç prim ödemezseniz, bir yılın sonunda isteğe bağlı sigortalılık statünüz sona erer. Fakat bu bir yıllık sürede GSS borcunuz işlememiş olur.

Aramalar:gss nedir, gss prim borcu öğrenme, gss prim borcu nasıl oluşuyor, gss borç sorgulama ekranı, gss borcum varmı öğrenme, gss borç öğrenme, gss borç iptali, genel saglık sigortası iptali nasıl, gss prim borcu sildirme, gss borcu neden nasıl çıkıyor, gss borcu kaç para, gss borcu aylık miktarı
-- sponsor içerik --

---