Halis Toprak Vefat Etti! Halis Toprak Neden Öldü?

Nedirkibu.com
İşadamı Halis Toprak, Fransa'nın Nice şehrinde hayatını kaybetti


İşadamı Halis Toprak (78), Fransa'nın Nice şehrinde kalp rahatsızlığı nedeniyle hayatını kaybetti. Birçok sektörde girişimi bulunan, Toprak Holding'in kurucusu Halis Toprak'ın naaşı bugün Fransa'dan İstanbul'a getirilecek.
Hastalıkla mücadele sürecinde aile fertlerinin yanından ayrılmadığı Toprak'ın defin süreci, aile üyelerinin alacağı kararın ardından açıklanacak.

Halis Toprak

HALİS TOPRAK KİMDİR?
Toprak Holding kurucusu Halis Toprak, 1938 yılında Diyarbakır'ın Lice ilçesinde dünyaya geldi. Kurucusu olduğu Toprak Holding'in yönetim kurulu başkanlığını yapan ünlü işadamı kamuyounda ‘‘Halis Ağa’’ olarak anılmaktaydı.

İş yaşamına Adana’da başlayan Halis Toprak, 1977 yılında İstanbul'a gelerek Toprak İnşaat firmasını kurdu. İnşaat firmasından sonra Toprak Holding A.Ş.'yi 16 Mayıs 1977 tarihinde kuran Toprak, 1992 yılında ana ortakları Toprak Grubu şirketleri olan Toprakbank'ı hayata geçirdi. Zararı özkaynaklarını aşan, mali bünyesi zayıflayan Toprakbank 2001 sonunda Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) kapsamına alındı.
Halis Toprak, 32 yıl sürdürdüğü yönetim kurulu başkanlığını 2009’da oğlu Mehmet Toprak’a devretti. Aynı yıl Toprak Grubu şirketlerinin tümünün yönetimine TMSF el koydu. Halis Toprak, Toprak Grubu'na ait 22 şirketin ve 21 sanayi tesisinin yönetimini, Toprak Grubu'nun Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na olan borcunun tamamını ödeyerek geri aldı. Halis Toprak 29 Haziran 2012 tarihinde tekrar Toprak Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı'na geldi.

İlk eşi Ayşe Hanım'dan 10 tane çocuğu olan Halis Toprak, 540 milyar lira rekor tazminat ödeyerek ilk eşinden boşanmıştı. 1999'da evlendiği ikinci eşi Özlem Hanım'dan Turgut adında bir oğlu olan Halis Toprak, 10 sene evlilikten sonra boşandı. Nazlıcan Tağızade ile (13 Temmuz 1992 doğumlu) yaptığı evlilik kamuoyunun dikkatini çekmiş ve bu evliliği de kısa sürede bitmişti.

HALİS TOPRAK'IN SAHİP OLDUĞU ŞİRKETLER:
Toprak Oto Yedekleri Tic. A.Ş. 
Toprak Demirdöküm San. Tic. A.Ş. 
Toprak Dış Tic. A.Ş. 
Toprak Hava Taşımacılığı Tic. A.Ş. 
Toprak Kağıt Pazarlama ve Tic. A.Ş. 
Toprak Kağıt San. A.Ş. 
Toprak Seramik ve Gıda San. Tic. A.Ş. 
Toprak Seramik ve İnş. Malz. Paz. ve Tic. A.Ş. 
Toprak Sigorta Aracılık Hizm A.Ş. 
Toprak Temizlik Kağıdı San. Tic. A.Ş. 
Toprak Tüketim Malları Paz. ve San. A.Ş. 
Toprak Elektrik Üretimi Otoprodüktör A.Ş. 
Toprak İlaç ve Kimyevi Mad. San. Tic. A.Ş. 
Toprak İlaç Pazarlama San. Tic. A.Ş. 
Toprak Kağıt Ürünleri Pazarlama ve İhracat A.Ş. 
Toprak Enerji San. Tic. A.Ş. 
Toprak Holding A.Ş. 
Toprak Otomotiv San. Tic. A.Ş. 
Toprak Madencilik Tic. ve San. A.Ş. 
Ayfer İnş. Malz. San. Ve Tic. Ltd. Şti.
Tags

Yorum Gönder

0Yorumlar

Değerli Ziyaretci;

1- Bu konu ile ilgili sorunuz veya tavsiyeniz varsa yorum ekleyerek bizle ve diğer ziyaretçilerimizle düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

2- Yorumlarınızda sorduğunuz sorular araştırıldıktan sonra cevaplanacaktır. "Bana Bildir" butonu işaretlemeniz halinde sorunuz cevaplandığında bildirim alacaksınız.

3- Herhangi bir üyeliğiniz yoksa, Anonim Kullanıcıyı seçerek de yorum ekleyebilirsiniz.

Yorum Gönder (0)