Katedral, bir piskoposluğun merkezi olan, başka bir deyişle kilise hiyerarşisi içinde idari bir organ olan, piskoposun devamlı olarak bulunduğu mekândır. Notre Dame Katedrali ile ilgili bilgiler sayfamızda bulunmaktadır.

Notre Dame Katedrali, Avrupa Birliği’nin kurucu üyeleri arasında yer alan Fransa’nın en önemli şehri ve aynı zamanda da başkenti olan dünyaca ünlü şehir Paris’te yer almaktadır. Dünya üzerinde irili ufaklı, başta Avrupa olmak üzere Kuzey ve Güney Amerika, Asya ve Afrika’da çok sayıda dünya çapında tarihi eserler bulunmaktadır. Bunlar arasında en önemlileri şüphesiz katedrallerdir.

Dünyada katedral kültürü denildiği vakit insanların öncelikli olarak akıllarına Avrupa kıtası gelmektedir. Medeniyet bağlamında en eski yaşam izlerinin bulunduğu Avrupa kıtası, tarih süresince üzerinde onlarca medeniyete ev sahipliği yapmıştır.Dünyada birçok katedral bulunmaktadır. Başta Almanya ve İngiltere olmak üzere sayısız katedrale ev sahipliği yapan Avrupa’da hiçbir katedral Fransa’nın Paris kentinde bulunan kadar meşhur değildir. Başkent Paris’in birinci bölgesinde yer alan Notre Dame Katedrali, dünyanın en popüler katedrali olarak kabul edilmektedir. Ortaçağ’dan kalma olan Notre Dame Katedrali, Avrupa’nın en eski yapıları arasında yer alır ve dünyaca ünlü bir popülariteye sahiptir.

Fransa’nın Parvis Notre Dmae Jean Paul II bölgesi olarak kabul edilen lokasyonda yer alan Notre Dame Katedrali, yaklaşık olarak bin yıllık bir geçmişe sahiptir. Bu anlamda dünyanın en eski katedralleri arasında yer alan Notre Dame Katedrali, Fransa’nın Katolik inancının da en önemli sembolleri arasında yer alır.

Bir katedral olan bu eser, Katolik Roma döneminde inşa edilmiş ve yapısı ile dünyanın en önemli tarihi değerleri arasında sayılmış ve günümüze dek ayakta kalmayı başararak tarihin bir aynası olmayı da başarmıştır. Katedral tarzında inşa edilmiş olan Notre Dame Katedrali’nin, 1163 yılında temeli atılmıştır.Uzun yıllar süren yapım çalışmaları son derece titizlikle yürütülmüş ve Roma döneminin en değerli yapılarından biri olması sebebiyle, en iyi mimarlar kullanılmıştır. Halen aktif olarak kullanılan bu katedral, yapımına başlanıldığı 1163 yılından yaklaşık olarak 200 yıl sonra anca tamamlanabilmiş ve hizmete girmiştir. Resmi olarak 1345 tarihinde yapımı tamamlanan Notre Dame Katedrali, bu tarihle beraber en önemli dini simgeler arasına girmeyi başarmıştır. O dönemde Katolik kiliseleri bölge halkı üzerinde çok önemli roller oynayabilmekteydi.

Katolik döneminin hüküm sürdüğü 1300’lerde yapımı tamamlanan Notre Dame Katedrali, bu anlamda Katolik kilisesinin elini de güçlendirmiş burası adeta bir meclis olarak kullanılmaya başlanmıştır. Günümüze dek ayakta kalmayı başaran Notre Dame Katedrali, tam olarak 128 metre yüksekliğinde ve 48 metre genişliğindedir.

Dünyanın en eski Katolik kiliselerinden biri olan Notre Dame Katedrali, toplamda 10 adet çana sahiptir. Notre Dame Katedrali, Paris’in Eiffel Kulesi’nde sonraki en önemli simgesi ve değeri kabul edilir. Bu anlamda şehre ziyaret eden turistlerin hemen hemen birçoğu bu nadide yapıyı da ziyaret etmektedir. Zaten konum olarak şehrin tam merkezi bölgesinde yer alan Notre Dame Katedrali, yerli turistler tarafından da oldukça sık ziyaret edilmektedir.

-- sponsor içerik --

---