Capitol Hill ile ilgili bilgiler ve Capitol Hill resimleri yazımızın devamındadır.

Capitol Hill ya da başka bir ifadeyle dilimize Amerikan Kongre Binası olarak çevirebileceğimiz bu dünyaca ünlü yapıyı hemen hemen hepimiz görmüşüzdür. Ancak bunun ne olduğunu çok azımız tam olarak bilmektedir.

Capitol Hill, Kuzey Amerika ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nin en önemli siyasi figürleri arasında yer almaktadır. Bu yapı sadece siyasi bir yapı olmanın ötesinde ayrıca turistik bir yapı olma özelliğine de sahiptir. Amerika Birleşik Devletleri’nin Washington şehrinde bulunan Capitol Hill, District Columbia ya da başka bir ifadeyle D.C. bölgesinde yer alır.Dünyanın en meşhur parlamentoları arasında yer alan Capitol Hill, iki yüz yılı aşkın bir geçmişe sahip olmasıyla da oldukça önemli bir geçmişe sahiptir. Bu anlamda dünyanın en eski siyasi merkezleri arasında yer alan Capitol Hill, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kongre merkezi olarak bilinir. Bölge Washington’da yer alsa da yapının bulunduğu yere de kendisiyle aynı isim verilmiştir. Bu anlamda bölgeye Capitoll Hill denilmektedir. 

Dünyanın en meşhur yapıları arasında yer alan Capitol Hill’in, 18 Eylül 1793 yılında yapımına başlanılmıştır.

1793 yılında Thomas Jefferson tarafından yapımına start verdirilen bu tarihi yapı yaklaşık olarak 7 yıl gibi bir sürede tamamlanmış ve hizmete girmiştir. Amerika Birleşik Devletleri Kongresi olan ”Capitol Hill”, 5 katlı olarak inşa edilmiştir. Yaklaşık olarak 7 bin metre kare üzerine kurulmuş olan Capitol Hill, Amerika Birleşik Devletleri’nin kongre faaliyetlerini başarıyla yürüttüğü yer olarak karşımıza çıkmaktadır.Amerika Birleşik Devletleri’nin Beyaz Saray sonrasındaki en önemli siyasi yapısı olarak kabul edilen Capitol Hill, 11 Eylül 2001 tarihinde gerçekleşen terör saldırılarında hedef alınan önemli merkezler arasında yer alsa da uçakta yer alan yolcular söz konusu saldırıdan haberdar olunca, uçağın kokpitini basıp uçağın hedefe gitmesini engellemeyi başarmışlardır. Ancak bu uğurda kendileri de yaşamlarını yitirmişlerdir. Uçak Pensilvanya’da boş bir araziye burun üstü çakılmıştır.

Capitol Hill, Amerikan siyasetinde son derece önemli bir yere sahiptir. Öyle ki, 4 Temmuz tarihinde kutlanan ”Bağımsız Günü”, ağırlıklı olarak bu merkezde kutlanmaktadır.Dünyanın en meşhur meclisleri arasında ilk sıralarda yer alan Capitol Hill, ayrıca kısmen de turistlere açık bir yapıdır. Bu anlamda ziyaretçiler dilerlerse kendilerine ayrılan kısımları ziyaret edebileceklerdir. Capitol Hill, yapımının tamamlandığı yıl olan 1800 yılı ile beraber son derece ciddi tehlikeleri de atlatmıştır. Bu anlamda yapıda yangından tutun, bombalı saldırılara kadar birçok olay da yaşanmıştır. Sonraki yıllarda söz konusu olaylardan ders çıkarılarak bölge ve yapıda ciddi anlamda güvenlik önlemleri alınmıştır. Artık söz konusu yapıya turist olarak girmek istediğinizde çok gelişmiş tarama cihazlarından geçmeniz gerekmekte bu da gerçekleşebilecek herhangi bir saldırıyı engellemeye yetmiş gibi görünmektedir.
-- sponsor içerik --

---