Sicilya Adası Hakkında Bilgiler, Sicilya Adası Resimleri

Sicilya adası nerede , sicilya adası nasıl bir adadır?
Soruların cevaplarını yazımızda açıklamaya çalışacağız.

Sicilya, Avrupa Birliği’nin kurucu üyelerinden İtalya’nın en önemli adaları arasında yer alır. Sicilya hukuki olarak İtalya’ya bağlıdır.

Ancak buradaki durum özerklik olarak ifade edilir ve Sicilya özerk devleti içişlerinde bağımsız iken, dış işlerinden İtalya’ya bağlı olarak hareket edebilmekte ya da başka bir ifadeyle uluslar arası kimliği bulunmamaktadır. İç işlerinde bağımsız olan Sicilya, Akdeniz’in en büyük adası konumundadır. Buna Kıbrıs adası da dahildir. Sicilya, sahip olduğu yüzölçümü ile Kıbrıs’tan daha büyüktür.

Dünyanın en popüler adaları arasında yer alan Sicilya, İtalya nüfusunun yaklaşık olarak yüzde 9’luk bir kesimini sınırları içinde barındırır. Dünyanın en önemli adaları arasında sayılan Sicilya’da birçok önemli yerleşim yeri bulunmaktadır. Özerk bir hukuki statüye sahip olan Sicilya’nın başkenti Palermo’dur.

Bölgede yaşayan halk kendilerine İtalyan denilmesinden pek hoşlanmazlar onlar kendilerinin kesinlikle ama kesinlikle İtalyan olmadığını ve Sicilyalı olduklarını ve bu yüzden de Sicilyalı olarak anılmak istediklerini söylerler. Her ne kadar İtalyan olduklarını kabul etmeseler de bölgeye yerleşik olarak yaşayanların nerdeyse tamamı başka bir ifadeyle yüzde 98’lik kesimi İtalyan vatandaşıdır. Bunun nedeni Sicilya’nın uluslar arası kimliğe sahip olmamasıdır.
İtalya’ya bağlı olan Sicilya’da kişi başına düşen milli gelir, 23 bin Avro civarındadır. Dünyanın en meşhur adaları arasında yer alan Sicilya’nın en önemli şehirleri başkent Palermo, Catania ve Messina olarak göze çarpmaktadır. Ayrıca bölge dünyaca ünlü aktif yanardağ olan Etna’ya da ev sahipliği yapmasıyla ciddi bir turist akınına da uğramaktadır.

İtalya nüfusunun yaklaşık olarak yüzde 9’luk kesimi bu bölgeye yaşamaktadır. Bu da yaklaşık olarak 5 milyon insana tekabül etmektedir ki, bu olukça ciddi bir rakamdır.Bölge 1980’li yıllarda adeta bir mafya hücresine dönüşmesi ile de popüler kültürde ciddi bir yere sahip olmuştur. Bu anlamda bölgede mafya Falcone ve mafya Paolo Borsellino arasında ciddi bir çekişme yaşanmış ve bu uğurda çok kan dökülmüştür. Ayrıca Francis Copallo’nun Baba adlı film serisinde yer alan Carleone ailesi de yine bu adadan çıkmış bir Sicilyalı göçmen ailesini temsil etmekteydi.

Bölge tam olarak bir açık hava jeoloji müzesi konumunda olması hasebiyle koruma altındadır. Ayrıca bölgede onlarca eser ve yer UNESCO tarafından UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmiştir. Bölgenin en önemli yerleşim yerleri arasında Palermo, Messina, Catania, Trapani, Ragusa, Syracuse ve Caltanisetta yer almaktadır.Bölgede yerleşik olarak yaşayan 5 milyon civarındaki insanın hemen hemen hepsi bu şehirler arasında paylaştırılmıştır. Bölge son 40 yılda çok fazla popüler hale gelmiş ve turistler bu bölgeyi tatil mekanı olarak seçmeye başlamıştır. Bu durum karşısında yeni oteller inşa eden Sicilyalı yetkililer mevcut limanı ve havalimanını da yeniden elden geçirerek modernize etmiştişlerdir.

-- sponsor içerik --

---