Replika Nedir, Replika Ürün Ne Demek?

Nedirkibu.com

Replika Nedir, Replika Ürün Ne Demek?
ile ilgili ayrıntılı yazıyı nedirkibu.com sayfamızda paylaşıyoruz.

Replika ürünler, özellikle son 1 yıldır neredeyse tüm internet sitelerinde, sıkça rastlar olduğumuz ürünler haline gelmiştir. Bir çok bilinen mağazada satış fiyatlarının belli olduğu bu ürünleri, bu tür sitelerde çok çok daha düşük fiyatlarda satın alabileceğiniz söylenmiş, ve ardından da eklenmiştir; “Ürünümüz 1. sınıf replikadır” diye. Peki nedir bu çok düşük fiyatlarla orjinal ürünün aynısıymış gibi gösterilen replika ürünler?
Replika, sözlük anlamında bir şeyin birebir kopyası anlamına gelmektedir. Buradan da anlaşılacağı üzere replika ürün de orjinal bir ürünün özellikle görsellik olarak aynısının yapılmasıdır. Burada görsellik sözü çok önemlidir çünkü replika ürünlerin en önemli özelliği orjinallerine çok fazla benzemesidir. 

Bazen de orjinalinden ayırt edilemeyecek şekilde yapılırlar. Basit bir örnekle açıklayacak olursak, orjinal bir telefon ile replika bir telefonu dışarıdan bakıldığında ayırt edebilmek neredeyse imkansızdır.

Orjinal telefonda kullanılan malzemeler daha kaliteli olmakla beraber, replika ürünlerde bu kalite oldukça düşmektedir. Replika ürünler için daha anlaşılır olması amacıyla sahte veya imitasyon sözlerini de kullanabiliriz.

Bazı ülkeler replika ürünler de o kadar ilerlemişlerdir ki internetten orjinal zannederek sipariş ettiğiniz bir ürünün replika olduğu anlayamıyorsunuz. Peki replika ürünleri ayırt etmenin yolları nelerdir bunları inceleyelim.

İlk olarak; ağırlık faktörünü söyleyebiliriz. Orjinal ürün ile replika ürün arasında mutlaka ağırlık farkı vardır. Bu fark elinize aldığınızda hissedebileceğiniz kadar ya da sadece hassas terazilerde ortaya çıkacak bir fark da olabilir.

Replika bir ürünü orjinalini satan bir mağazaya götürüp ağırlıklarını kıyaslarsanız; aralarında ki farkı göreceksiniz. Bunun sebebi replikasyon ürünün yapımıyla orjinal ürünün yapımında kullanılan malzemelerin birbirinden farklı olmasıdır.

İkinci olarak; renk faktörünü sayabiliriz. Örneğin orjinal bir levis pantolon ile bunun sahtesi olan bir levis pantolon arasında gözle görebileceğiniz bir renk farklı olmaktadır. Bunun yanında bir çok orjinal tekstil ürününde, ürünün bir tarafında hologram kullanılırken replika ürünlerde bu hologramlar kullanılmaz ya da hologram çok basit ve kalitesiz bir şekilde yapılır.

Üçüncü  olarak; fiyat, ürünlerde ilk gözümüze çarpan olaydır. Örneğin orjinal mağazasında 1000 liraya satılan bir ürünü internette araştırdığınızda bu fiyatın bazı sitelerde 150 – 200 liraya kadar düştüğünü görebilirsiniz.

Resimlerine baktığınızda orjinal gibi duran bu ürünlerin fiyatı sizi yanıltmasın. Hiç bir orjinal ürünün fiyatı bu denli düşmez. Tabi outlet mağazalarını ve yurtdışından orjinal ürünü düşük bir fiyatta getirip Türkiye’ de satan insanları gözardı edersek.

Dördüncü olarak; online mağazaların etkisini sayabiliriz. Eğer bir ürünü online mağazadan alacaksanız mutlaka güvenilir bir mağazadan almaya özen gösterin. Çünkü büyük online mağazalar müşteri hakları ve memnuniyeti konusunda çalışmalar yapmaktadır. Beğenmediğiniz veya sorun çıkan bir ürünü bilinen online mağazalarda değiştirme ve para iadesi gibi haklarınız var iken bazı online mağazalarında hiç bir hakkınız bulunmamaktadır.Son olarak da ürünün garanti belgesi ve faturasına değinebiliriz.

Replika ürünlerin genelinde garanti belgesi ve kullanım kılavuzu fotokopi şeklinde gelmektedir. Tabi bazı firmalar bu olayı da çözmüş durumdadır. Bunların haricinde fatura, bir ürünün olmazsa olmazıdır. Eğer bilerek replika olarak aldığınız bir ürün dahi olsa elinizde fatura olması sizin ileride yaşayabileceğiniz bir sıkıntı olasılığına karşı hakkınızı aramanızda yardımcı olacaktır.
Tags

Yorum Gönder

0Yorumlar

Değerli Ziyaretci;

1- Bu konu ile ilgili sorunuz veya tavsiyeniz varsa yorum ekleyerek bizle ve diğer ziyaretçilerimizle düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

2- Yorumlarınızda sorduğunuz sorular araştırıldıktan sonra cevaplanacaktır. "Bana Bildir" butonu işaretlemeniz halinde sorunuz cevaplandığında bildirim alacaksınız.

3- Herhangi bir üyeliğiniz yoksa, Anonim Kullanıcıyı seçerek de yorum ekleyebilirsiniz.

Yorum Gönder (0)