Doğum Yapan Sigortalı Anneye İş Görememezlik Yardımı Nedir? Nasıl Başvuru Yapılır?
Doğum Yapan Sigortalı Anneye İş Görememezlik Yardımı Nedir? Nasıl Başvuru Yapılır?

Çalışan hanımlara anne olduklarında devlet tarafından çocuk yardımı ve süt parası ile birlikte geçici iş görememezlik adı altında bir ödeme yapılmaktadır. 

Konu ile ilgili bilgiler yazımızın devamındadır. Sorularınız için yorum formunu kullanabilirsiniz.

En az 4500 TL şeklinde ödeme imkanı bulunan ve devlet tarafından annelere karşılıksız olarak ödenen doğum parasından faydalanmak isteyenler, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüklerine, Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine ve ilçelerde ise kaymakamlıklarda bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılıyor.

Annelere devletin desteği sürüyor. Devlet, doğan her çocuk başına karşılıksız üç farklı destek sağlıyor. Üç çocukta destek 14 bin lirayı buluyor. Devlet, doğan her çocuk başına karşılıksız üç farklı destek sağlıyor. 

Annenin eline, 300 ila 600 lira arasında değişen doğum yardımı, 122 lira süt parası, 4099 lira da rapor parası geçiyor. 

Doğum ödemelerinde başvuruda bulunan ve 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğum yapmış annelerin, banka hesaplarına yatırılıyor. Anne sağ değilse, babanın da hesabına ödemeler yapılabiliyor.

Başvurular nereye yapılacak?


En az 4500 TL şeklinde ödeme imkanı bulunan ve devlet tarafından annelere karşılıksız olarak ödenen doğum parasından faydalanmak isteyenler, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüklerine, Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine ve ilçelerde ise kaymakamlıklarda bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılıyor. Doğum yardımı veya süt yardımı için de, 144 ve 183 numaralı telefonları arayabilirsiniz. Sigortalı olarak bir işte çalışırken, herhangi bir nedenle iş göremeyecek olan (hamilelik, kaza veya sağlık problemi) kişiler rapor ödemesinden yararlanabilirler.

Doğum ödemeleri nereye, nasıl yapılıyor?


Doğum ödemelerinde başvuruda bulunan ve 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğum yapmış annelerin, banka hesaplarına yatırılıyor. Anne sağ değilse, babanın da hesabına ödemeler yapılabiliyor.

ÇOCUĞUN NÜFUS CÜZDANI YANINDA OLMALI


Başvuru yaparken yeni doğan çocuğun nüfus cüzdanı yanınızda olmalı. Anne ya da baba çocuğun TC kimlik numarasıyla isterse Aile Bakanlığı'nın internet sitesi üzerinden de başvuru yapabilir.

VERGİSİZ, KESİNTİSİZ


Doğum yardımı 15 Mayıs 2015 tarihi ve sonrasında doğan çocuklar için yapılıyor. Doğum yardımı canlı doğan her çocuk için 'bir defaya mahsus' ödeniyor. Doğum yardımları, anne sağsa annenin hesabına, değilse babası veya çocuğun bakımını üstlenen yakınının hesabına yatırılıyor. Doğum yardımından vergi alınmıyor ve kesinti yapılmıyor. Ayrıca doğum yardımına haciz de uygulanamıyor. Doğum yardımı ve süt parası için '144' ve '183' no'lu telefon numaralarını ücretsiz arayabilirsiniz. iş göremezlik ödeneği Kadına sağlanan haklar doğum ve süt parası ile de sınırlı değil.

16 HAFTA İZİN

Sosyal güvenlik kapsamında kadınlara 'geçici iş göremezlik ödeneği de (rapor parası)' veriliyor. Bu ödenek kişinin çalışmasına engel bir hastalık, kaza veya hamilelik gibi bir durum ortaya çıktığında bu süre için belirli oranda gelir güvencesi sağlıyor. Doğumdan önce 8 hafta (çoğul gebelikte 10 hafta), doğum sonrasında 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta veya 112 gün (çoğul gebelikte 18 hafta) izin veriliyor. Ödeme PTT ve Ziraat Bankası'ndan yapılacak.

Kadın, doktor raporuyla doğuma 3 hafta kalana kadar çalışabilir. Bu durumda 5 haftalık izni, doğum sonrası iznine eklenir.

4099 LİRA İŞ GÖREMEZLİK ÖDENEĞİ

Doğum sonrasında 13 hafta izin kullanır. Bu durumdaki kadınlar, izin süresi için geçici iş göremezlik ödeneği alır. Geçici iş göremezlik ödeneği için doğumdan önceki bir yıl içinde en az '90 gün sigorta primi' ödenmiş olmalı. Asgari ücretle çalışırken hamilelik ve doğum nedeniyle bu yıl 16 hafta izin kullanan sigortalı kadın 4099 lira iş göremezlik ödeneği alacak. Ödemeler PTT ve Ziraat Bankası aracılığıyla yapılıyor. Tüm ödemeleri alan anneye ilk çocukta en az toplam 4521 lira ödenecek. 3 çocuğu olanın alacağı destek 14 bin liraya ulaşıyor.

2 AY İÇİNDE

15 Mayıs 2015'ten önce doğan çocuklar için doğum yardımı yok! Ancak ödeme miktarına esas çocuk sırasının tespitinde, yani doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğunun belirlenmesinde 15 Mayıs'tan önce doğmuş olan çocuklar da sayılıyor. Örneğin; 15 Mayıs 2015'ten önce iki çocuğunuz varsa ve bu yıl üçüncü çocuğunuz doğarsa 300 lira değil, 600 lira doğum parası alırsınız. İstediğiniz zaman başvuru yapabilirsiniz. Doğum parasını almak için özellikle belirtilen bir başvuru süresi yok. Başvurudan sonra 2 ay içinde başvuru yapan kişinin telefonuna onay mesajı geliyor. Mesaj geldikten sonra anne PTT'ye gidip parasını alıyor.

122 LİRA SÜT PARASI

Doğum yapan kadınlara 'doğum yardımı'nın yanında bir ödeme daha yapılıyor. Bu ödeme 'emzirme ödeneği' ya da 'süt parası' olarak da biliniyor. Doğum yardımı almak, süt parası almaya engel teşkil etmiyor. İkisi de kazanılmış hak. Süt parası 1 Ocak'tan geçerli olmak üzere '122 lira' olarak uygulanıyor.

-- sponsor içerik --

---