Süt'ün Zararları, Fazla Süt İçmenin Zararları, Kimler Süt İçmemeli!

Süt içmek insan vücuduna faydalı olsa da fazla süt içmek, zararları da yanında getiriyor. Süt içmek kimi insanlara da iyi gelmiyor. Sütün zararları ile ilgili yazımızı sizlerle paylaşıyoruz.

İsveçli bilim adamlarına göre; süt fazla tüketildiğinde, kemiklerde çatlama ve kırılmalar azalmıyor, hatta günde 2 bardak süt içen kadınların kemik kırığıyla ölüm riski yüzde 21 artıyor.

Çocuklara yönelik birçok kampanyada süt içmenin faydaları anlatılıyor. Süt kalsiyum, fosfor, magnezyum ve B12 vitamini deposu. Sağlık Bakanlığı’na göre yetişkinler için günlük 1 bardak süt (200 ml) 700 mg kalsiyum ihtiyacının üçte birini karşılıyor. İsveçli bilim adamları, aşırı süt tüketimi ile kemiklerdeki kırılma ve çatlama arasındaki bağlantıyı tespit etmek için, 1987-1990’da 61 bin 400 kadına, 1997’de ise 45 bin 300 erkeğe ne kadar sıklıkla süt, yoğurt, peynir tükettiğini sordu.

Bir bardak süt riskleri katlıyor

Araştırmaya göre günde bir bardak süt içmek kadınlarda kemik kırığı (osteoporoz) sonucu ölüm riskini erkeklerde de kalp rahatsızlığı riskini artırıyor. Eğer kadınlar günde iki bardak süt içerlerse kemik kırığıyla ölüm riski yüzde 21 artıyor. Süt tüketimi 3 veya daha fazla bardağa çıkarsa, risk yüzde 93’lere kadar yükseliyor. Günde 3 bardaktan fazla yani 680 gram süt içen kadınlarda ölüm ve kalp-damar hastalıkları riskinin günde bir bardaktan az süt içenlere göre 2 misli, kanser riskinin de yüzde 44 fazla olduğu hesaplandı. Deneklerin sağlık durumlarını uzun yıllar takibe alan bilim adamları, günde 3 bardaktan fazla süt tüketen kadınların kemiklerindeki çatlama veya kırılma ihtimali riskinin, daha az içenlere göre fazla olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmacılar denek erkekleri sonuçlarının da kadınlara yakın olduğunu tespit etti.

% 60: Üç bardaktan çok süt içen kadınlarda herhangi bir kemiğin kırılması riski yüzde 16, kalça kemiği kırılma riski yüzde 60 fazla bulundu.


% 10: Üç bardaktan fazla süt içen erkeklerde ölüm riski günde bir bardaktan az süt içenlere nazaran yüzde 10 yüksek iken, kırık riski yüksek bulunmadı.


%50: Bilim adamları, aşırı miktarda süt tüketenlerin kalça kemiklerindeki çatlama riskinin, daha az içenlere göre yüzde 50 fazla olduğunu belirtiyor.

%21: Kadınlar günde iki bardak süt içerlerse kemik kırığıyla ölüm riski yüzde 21 artıyor.

Süt içmezsek ne oluruz?

Harvard’tan Prof. Dr. Robert Cohen, “Eğer süt ürünleri aniden ortadan kaybolsaydı neler olurdu? Belki ABD, öldürücü hastalıklar listesinde 1 numara olan kalp hastalıklarının sorumlusu olan kollestirin problemi olmayan bir ülke olurdu. Kanser sorunu olmayan bir topluluk olurduk. Çok daha az; lösemi, menenjit, diabet, osteropoz ve alerji vakalarımız olurdu.”

Asıl sorun fazla fosfor 

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Metbolizma ve Beslenme Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Aydın bu tartışmaya çocuklar açısından katılıyor. “Ben anne sütü dışında çocuklara süt içirilmesini doğru bulmuyorum. En doğrusu ek gıdalara başlar başlamaz yoğurt verin, kefir verin, ama süt içirmeyin. Sadece kutu sütleri değil, günlük sütleri de... Çünkü süt en alerjik gıdadır. Çocukta başta astım olmak üzere pek çok kronik hastalığa sebep olabilir...” diyor. Aydın İsveçli bilim adamlarının araştırmasını da şöyle yorumluyor; “Sütün içinde kalsiyum var ama fosforda yüksek olduğu için iyi emilmiyor. Roka dereotu gibi yeşilliklerde de bol kalsiyum var ama fosfor yok. Bu nedenle iyi emiliyor. Osteoporoz fazla süt tüketenlerde daha çok görülüyor. Kalsiyum kalp krizi riskini de artırabiliyor. Asıl sorun sütün içindeki fosfor. ‘Hangi sütü içmeliyiz?’ sorusunda Prof. Aydın “keçi sütü” cevabını veriyor. “Keçi sütü daha kalitelidir. Keçi ahıra bağlanmaz, yeşilin en iyisini yer. İnek ve koyun sütüne göre daha iyidir keçi sütü. Ama tükettiğiniz sütler UHT olmayacak.

Mayalamak daha sağlıklı

Anneler keçi sütü de olsa yoğurt yapsınlar. Süt bir sürü ısıl işlemden geçiyor, içindeki sindirici enzimler özelliklerini kaybediyor, vitaminler azalıyor. Ama mayandığı zaman enzimler tekrar canlanıyor ve sindirici enzimler oluşuyor. Astım gibi hastalıklarının en büyük sebeplerden biri de süt.

Osteoporoz riski azalıyor

En fazla süt içilen ülke Amerika’dır. En fazla osteoporoz de beyaz Ameriklılar’da görülür. Ama zenciler ya da Latin Amerikalılar’da Kızılderililerde süt tüketimi azdır. Çünkü tıpkı Türkler gibi sindiremezler sütü ve kemik erimesi daha azdır onlarda. Sütün içinde kalsiyum yüksek ama bunun emilmesi çok büyük sorun.

Probiyotiği keşfedin

UHF sütler yüksek ısı ve basınçta işleniyor ve süt ölüyor. Sütte probiyotikler var bunları zenginleştirmek gerekiyor bunun en iyi yolu da mayalanmış gıdalar ama market yoğurları ekşimiyor turşu kefir bunlar büyük probiyotik kaynağı.

-- sponsor içerik --

---