MCH, hemoglobin anlamına gelir ve bir kişinin alyuvarlarının her birinde bulunan ortalama hemoglobin miktarının oranıdır.
Peki, MCH düşüklüğü ve yüksekliği ne anlama gelir. Konuyla ilgili İç Hastalıkları Bölümü Uzmanı Dr. Ergün Kasapoğlu bilgi verdi.KANDAKİ MCH YÜKSEKLİĞİ NEDENLERİ!

MCH’nin normal seviyeleri, laboratuvarın referans aralıklarına göre değişir; ancak genellikle 26 ila 33 pikogram (pg) arasındadır. Yapılan tam kan testinde MCH değeri 34 pikogramın üstündeyse yüksek MCH olarak kabul edilir.

  • Tiroid bozukluklarında MCH yükselebilir. 
  • Kemoterapi alımlarında MCH yükselebilir. 
  • Bazı enfeksiyonlar MCH yüksekliğine sebep olabilir. 
  • Östrojen içeren ilaçların aşırı kullanımı yüksekliğine sebep olabilir folik asit eksikliği veya B12 eksikliğidir. 


KANDAKİ MCH DÜŞÜKLÜĞÜ NEDENLERİ!

Kandaki MCH düşüklüğünün kesinliği genel olarak doğru kabul edilen seviye olan 26 pikogram değeri normal olarak alındığından bunun altında olan değerlerde MCH düşüklüğü var demektir. Kan kaybı, demir eksikliği ve mikrositer anemi olup, bu durum, alyuvar hücrelerinin anormal derecede yüksek olduğu, daha az hemoglobin taşıyan bir durumdur. Düşük MCH testinin diğer olası nedenleri hemoglobin yapısında değişikliğe neden olan bir grup bozukluk olan hemoglobinopati ve demir eksikliği anemisini içerir.


-- sponsor içerik --

---