Araca Zarar Vermeden Cam Filmi Nasıl Sökülür?
Araca Zarar Vermeden Cam Filmi Nasıl Sökülür?
Araçlarda kullanılan cam filmleri genellikle yaz aylarında dışarıdan araç içerisine giren ve rahatsız edici olan güneş ışığının kesilmesi için kullanılır. Bunun yanında dışarıdan bakıldığında araç içerisinin görünmesini de engelleyen cam filmleri ön cam hariç araçların diğer camlarında çeşitli koyuluklarda bulunabilir.

Fabrika çıkışında cam filmi bulunmayan araçların camlarına sonradan film uygulanması yasal değildir. Camlarına sonradan film uygulanan araçlar trafik muayenesinden 'hafif kusurlu' olarak geçebilirken, bu araçlara 2017 yılı içerisinde çıkan yasa ile cam filmi tamamen yasaklandı.

Eğer cam filmi nedeniyle trafik cezası alınmak istenmiyorsa ya da kullanılan cam filmleri eskiyip yıprandıysa, filmlerin yerinden sökülmesi gerekir. Biraz zahmetli bir iş olan cam filmlerinin sökülmesinde bazı noktalara dikkat edilmesi işi kolaylaştıracaktır.

Cam Filmi Nasıl Sökülür?


  • Öncelikle cam filmi kenar kısmından tırnak kullanılarak, olmuyorsa da falçata kullanılarak kaldırılmaya çalışılır. Eğer film cama çok kuvvetli bir şekilde yapışmadıysa, kaldırılan kısmından tutulan film yavaş ve dikkatli bir şekilde çekilerek camdan sökülür.
  • Film aracınızın camından sökülmiyorsa bu kez filmin ısıtılıp yumuşatılması gerekir. Bu iş için fön makinesi kullanılabilir. Fön makinesi ile iyice yumuşatılan film camdan rahatlıkla çıkacaktır.
  • Özellikle arka camlardaki filmlerin sökülmesinde rezistansa zarar verilmemesi için dikkatli olunmalıdır. Bunun için arka cam silindikten sonra koyu renk bir çöp torbası tek kat olarak camı kaplayacak şekilde kesilir ve arka cam dışarıdan tamamen bu poşetle kaplanır. İçeriden de camın altına yine tek kat siyah poşet serilir. Öncelikle sprey ile cam üzerindeki filmin her tarafına 1/3 oranında amonyak içeren su sıkılır. Daha sonra alta serilen poşet cama yapıştırılır ve araç arka camı güneş gören bir yere bırakılarak 3 saat kadar beklenir. Bu şekilde iyice ısınan ve yumuşayan film rezistansa zarar verilmeden kolaylıkla sökülebilir. Bu yöntem diğer camlar için de uygulanabilir.
  • İnatçı filmleri sökmek için kullanılan bir yöntem de buhar makinesi kullanılmasıdır. Film kenarından kaldırılarak film ve cam arasına sıcak buhar uygulanması filmin sökülmesini kolaylaştırır.
  • Filmler söküldükten sonra cam sabunlu su ile silinmeli, camda kalan yapıştırıcı artıkları da önce kredi kartı gibi sert bir malzemeyle, leke çıkmıyorsa da jiletle dikkatlice kazınarak çıkartılmalıdır.
  • Bu işlemler sırasında suyun aracın istenmeyen bölümlerine sızmasını engellemek için gerekli önlemler alınmalıdır.
-- sponsor içerik --

---