Bu Ülkede Zayıfların Evlenmesi Yasak! 
Bütün dünya zayıflamanın peşinde koşarken bu ülkenin kadınları, kendilerini şişmanlama uğruna harap ediyor. Peki neden?

Dünyada öyle bir ülke var ki güzellik normları tersine işliyor: Moritanya

Batı Afrika’da Batı Sahra ile Senegal arasında bulunan küçük ülke Moritanya’da kadınların zayıf olması hoş karşılanmıyor, hatta yasaklanıyor. Peki ama nasıl?

Bu toplumda şişman bir kadınsanız şanslısınız, en güzel ve en makbul siz sayılıyorsunuz.

Fakat zayıfsanız daha çok yemeye zorlanıyorsanız. Zayıf bir kadınsanız yiyecek alamayacak kadar fakir olarak kabul edilip toplumdan dışlanıyorsunuz.

Eğer evlilik çağına gelmiş bir kadınsanız 60 kilonun altında olmak 'evlendirilmemek' için ilk şart. Şişmanlama diyetleri evlilik çağındaki kadınların baş belası olmuş durumda.

Bu şişmanlama diyetinde deve sütü, zeytinyağına batırılmış ekmek ve keçi etinden oluşan bol kalorili bir menü var. Bunu tüketen kadınlar çatlayana kadar beslenmeye çalışıyor.

Bu Ülkede Zayıfların Evlenmesi Yasak!

Dünyanın tersine olan bu güzellik normu, kadınları özgürleştirmiyor, yine işkence çekmelerine sebep oluyor. Bu geleneğin ismi ise ''gavage''

Gavage isminin bir diğer manası ise kazların aşırı beslenerek yenmesinden önce de yapılıyor. Bu isim bile Moritanya'da kadınlara olan bakışı gösteriyor. Bu diyeti yapanların ise 2 günde 5 kilo aldığı söyleniyor.


Açlık ve kuraklık çeken bu toplumda şişmanlık refah, zayıflık fakirlik göstergesi.

Bu yüzden de aileler daha çocuk yaşa kızlarını aşırı beslemeye başlıyor. Moritanyalı

Yemek yemeyi reddeden kız çocuklarının ayak parmakları kırılıyor.

Zorla beslenmeye maruz kalan kadınlar ve kız çocukları bunu bir işkence olarak tanımlıyor. Hatta direnirlerse şiddete maruz kalıyorlar.

Kilo alamayan genç kızlar şişmanlatan haplara başvuruyorlar.

Şişmanlama diyeti yapıp hala kilo alamayan %20'lik kısım ise çareyi yapay ilaçlarda arıyorlar. Kazandıkları azıcık parayı bile bu şişmanlatma haplarına harcayan kadınlar toplum tarafından dışlanıp asla evlenememe korkusuyla yaşıyorlar.

Kadınları ne zayıflamaya ne de şişmanlatmaya zorlamayan bir sistem mümkün değil mi?

Neyse ki bu geleneğe de tepkiler büyüyor. O yüzden Moritanya hükümeti bu konuda esnek davranmaya başlamış. Kadınlar kendi istekleri dışındaki şeyleri yapmaya zorlanmadıkları ve gerçekten özgür oldukları bir dünya diliyoruz.
-- sponsor içerik --

---