Vajinadan Kahverengi Akıntı Gelmesinin Nedenleri Nelerdir?Kadınlarda Akıntı Neden Olur?

Bayanlarda sıklıkla görünen ve görüldüğü durumlarda da endişe yaratan vajinadan kahverengimsi bir sıvının gelmesi ile ilgili aklınıza takılan soruları burada bulabilirsiniz.

Bir kadın olarak muhtemelen,vajinal akıntı sorunu ile karşılaştığımızda nedenini de az buçuk tahmin ederiz. Kadınlarda görülen kırmızı ya da berrak renkteki vajinal akıntıların görünmesi oldukça normaldir, ama koyu kırmızımsı kahverengi renkte görülen vajinal akıntılar ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olabilmektedir. Şimdi kahverengi vajinal akıntılar bayanlarda neden görülür nedenleri nelerdir kısaca açıklayalım.

Kahverengi vajinal akıntı nedenleri nedir?

Nadir olarak büyük bir endişe nedeni olmayabilir. Kahverengi vajinal akıntı daha çok endometrial dokular ile ilişkilidir. 

Diğer bir deyişle, adet döneminin sonlarında halen adet görmemişseniz ve bu durum bir rahatsızlıktan kaynaklanıyorsa kahverengi renkte akıntı problemi ile karşı karşıya kalmanız muhtemeldir
Bazı durumlarda endişelenerek bir durum olmamasına rağmen kahverengi vajinal akıntıda görülen doku parçaları ve endometrial hücreler sinsi bir tıbbi sorunun bir belirtisi olabilir.

Kahverengi vajinal akıntıya neden olan bir takım hastalıklar şunlardır: serviks kanseri, pelvik inflamatuar hastalıklar (PID), perimenopoz ,menopoz , ya da gonore, Chlamydia gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar, vajinal siğiller vb.

Kahverengi Vajinal Akıntı Her Zaman Ciddi Bir Hastalık Belirtisi Midir?

Öncelikle şunu ifade edelim ki bu makaleyi kaleme almamızın nedeni kesinlikle sizleri paniğe sürüklemek değildir. Ancak bir çok hastalıkta erken teşhis, hastalığın kolayca tedavi edilebilmesi için kritik öneme sahip bir önlemdir. 

Bu nedenle işin ciddiyetinin olup olmadığını bizler bilemeyiz. Kahverengi vajinal akıntıların görülmesi durumunda endişelere kapılarak yaşamınıza devam etmek yerine en kısa sürede doktorunuza giderek bu akıntıların nedenlerini teşhis ettirip, şayet tedavi gerekliyse tedavi sürecine geçmenizi öneriyoruz. 

Kişisel bir takım nedenlerle (utanma vb) sorununuzu doktora anlatmakta sıkılmayın.
Kahverengi vajinal akıntı, işlevsiz endometrial eleme bir sonucu ise belirtiler muhtemelen eğer, daha sonra her zamanki döneme göre olacaktır.

Kahverengi akıntılar, üreme sisteminde kaynaklanan bir hastalık veya rahatsızlıktan dolayı kaynaklanıyorsa aşağıdaki belirtilerin görünmesi de muhtemeldir:kasık bölgesinde ağrı, sulu ya da sarımsı akıntı, depresyon, vajinal kuruluk, cinsel ilişki sırasında sanı ve ağrı, sık idrara çıkma, kısırlık, disfonksiyonel uterin kanamalar, yanma, kaşıntı, döküntü,vajinada yanma, vajinal ülserler ve iştah kaybı.

Kahverengi akıntıların tedavisi

Kahverengi vajinal akıntılara neden sadece ölü rahim hücreleri ise, bunun için dengeli beslenme düzenli egzersiz ve bol su içme gibi basit tedbirler ile yaramaktadır. 

Ancak kahverengi renkteki kanamalar başka bir sağlık sorunundan kaynaklanıyorsa bu durumda hastalığı tedavi etmek için ilaç tedavisi, cerrahi operasyon, diyet programları ve hatta kemoterapi gibi hastalığın niteliğine göre değişen nitelikte tedavi alternatifleri değerlendirilecektir. 

Bu noktada önemli bir teşhis yöntemi olan pap smear ve diğer tıbbi testlerin doktor kontrolünde yapılması gerektiğini de sizlere hatırlatalım. Hepinize mutlu ve sağlıklı yaşamlar diliyoruz.

-- sponsor içerik --

---