Spa Nedir? Spa Hakkında Bilgiler

Nedirkibu.com
Spa Nedir? Spa Hakkında Bilgiler
Spa Nedir? Spa Hakkında Bilgiler
Sağlık ve güzellik bir bütün oluşturmalıdır. Evlerin banyolarında yaşanan kısmı rahatlama ve yorgunluk atmayla yetinmeyenlere daha geniş çaplı hizmetler veren Spa merkezi kendini özel hissetmenin en doğru adresidir. Geleneksel hamam kültürünün yerini almaya başlayan ve dünya çapında da ünlü olan Spa masaj merkezleri kullanılan değişik tekniklerle yorgun ve gergin kasları gevşeten, sinir sistemi ve kan dolaşımını düzenleyen ortamlardır. Müzik, estetik dekorasyon ve harika bitkisel kökenli yağların kokuları arasında geçen zaman tazelenme zamanıdır. Zindelik, estetik, güzellik ve sağlığı buluşturan Spa masajları bireyleri fiziksel ve ruhsal bakımdan iyileştirmekte ve tüm yorgunlukların geride bırakılmasını sağlamaktadır.

Suyun Sakinleştirici ve İyileştirici Gücü

Latince yazılışı “Salus Per Aquam” olup SPA olarak kısaltılmakta ve “Suyla gelen sağlık” anlamını taşımaktadır. Adından da anlaşılacağı gibi temelinde su olan terapi seanslarında şifalı bitkiler, koku ve sıcak taşlar da kullanılmaktadır. Hizmet almak isteyen kişi kendine uygun olan tekniği ve bakım türünü seçmekte özgürdür.

Bu masaj türünün ilk kökenleri eski Romalılara kadar dayanmaktadır. Yaralı savaşçıları iyileştirmek için inşa ettirilen banyolarda şifalı sularla tedaviler yapılmış ve bu tedavi yöntemine Spa adı verilmiştir. Belçika’da 14. yüzyılda kurulmuş ve çok ünlü olmuş, günümüze kadar ulaşan Spa adı verilen bir şehir bulunmaktadır. Spa zaman içinde ayrı bir kültür haline getirilmiş olup terapileriyle birçok kişiyi rahatlatmaya ve şifa vermeye devam etmektedir.

Ülkemizde de yaygınlaşmaya devam eden Spa merkezlerinde anti selülit tedavisinden tutun stresten uzaklaşmaya, cilt bakımı yaptırmaya, beden ve kasları rahatlatmaya kadar geniş yelpazeli hizmetlerden yararlanılmakta, bakım yaptırmaya gelenler içeriye attıkları ilk adımdan itibaren gevşemeye başlamaktadır. Terapi sırasında kullanılacak bornoz, havlu, terlik ve peştamal gibi malzemeler merkezler tarafından verilmektedir. Duş alımını takiben başlayan terapideki her dokunuş ayrı bir kası çalıştırmakta ve rahatlatmakta, estetik, güzellik ve zindelik geri kazandırmaktır.

Zindeliğin ve Estetiğin Adresleri

Konfor, sağlık, su ve ellerin şifalı dokunuşlarını bir arada barındıran Spa merkezlerinde hijyen ön plandadır. Bu merkezlerindeki her çeşit masajı uzman terapistler uygulamakta, terapi alan kişilerde mutlak bir rahatlama sağlanmaktadır. 2 saate yakın masaj keyfinde öncelik Türk veya Fin hamamı olabilmekte, köpük ve kese kullanımıyla kan dolaşımı hızlanmakta, cilt yumuşayıp canlanmakta, toksinler atılmakta. Kaliteli hizmet ve konforun iç içe olduğu Spa merkezlerine gergin ve yorgun gelenler harika deneyimler yaşayarak buradan enerjik ve dinç bir şekilde ayrılmaktadır.

Spa Merkezlerindeki Çeşitlilik

Ülkemiz de dâhil olmak üzere dünyanın birçok ülkesindeki resort otellerde yer verilen Spa merkezleri ince detaylara bile dikkat edilerek hazırlanmakta, gelen müşterilerin mistik bir havayı teneffüs etmeleri sağlanmaktadır. Ambiyansa uygun özel seçilmiş dekorlar, mumlar ve onlardan dağılan hoş kokular, loş ışıklar ve hafif bir arka plan müziği ruha hitap eden detaylardır. Vücut bakımıyla ilgili farklı seçenekler sunan Spa merkezlerinde masajlar sırasında aromatik yağ kullanımı tercih edilmektedir.

Nazik ve konsantre olmuş parmaklar ve dokunuşlar, aromatik yağların sakinleştirici etkisi, relaks müzik ve belki hoş kokulu bir tütsü eşliğinde alınan masaj hizmetlerinin her biri zindeliğe giden yolun basamaklarıdır. Spa terapileri kendi arasında kuru, ıslak, güzellik ve zindelik terapileri olarak gruplanmaktadır. Spa merkezlerinde genellikle Spa havuzu, buhar odaları ve sauna bulunmaktadır.

Eskiden Nasıldı?

Günümüzde bu kadar yaygın olmadan önce tarih içinde Spa merkezleri hastalıkları iyileştirmiş, büyük önem kazanmıştır. Kurulan çeşitli merkezlerde şifalı sular doktor denetimli olarak kullanılmış ve bu terapilere hidroterapi adı verilmiştir. Sosyalleşme amaçlı da kullanılan merkezler halk için her zaman önemli olmuştur. Asur, Mezopotamya ve Mısırda yaşayan eski medeniyetler döneminde kaynak sularında doğaüstü güçler olduğu düşünülmüş, Roma, Yunan, Çin ve Japonya gibi medeniyetlerde de yorgunluk giderici, enerji verici ve iyileştirici olarak sıcak suları kullanmış, su kaynaklarının etrafına Spa merkezleri kurulmuştur.

Spa Türleri

Geçmişten bugüne gelen Spa kültürü gelişmiş ve değişikliklere uğramıştır. Temelinde toksinlerin atılmasını kolaylaştıran buhar hamamları, kol, ayak ve bele uygulanan İsveç masajı, Thalasso (deniz suyu içerikli masaj) terapisi, tuzla yapılan peelingler, rahatlama ve canlanma sağlayan aromaterapiler ve fango yani çamurla yapılan masaj türü olmak üzere 6 farklı uygulama şekli olan spa bugün artık çamur ve su terapileri dışında sıcak su havuzlarıyla, farklı masaj çeşitleriyle, kişisel bakım ve güzellik kürleriyle zenginleştirilmiş olarak devam etmektedir.

Uluslararası düzeyde tanınan bu kültür gelmiş olduğu noktada Uluslararası SPA Birliği tarafından özel olarak;

– Kulüp
– Yolcu gemisi-Cruise
– Günlük
– Ziyaret-Tatil Destinasyon
– Sağlık-Medikal-Tıbbi
– Termal-Mineral-Kaplıca
– Tatil-Dinlenme Yeri-Otel-Resort SPA’lar olmak üzere 7 ayrı biçimde sınıflandırılmıştır.
Tags

Yorum Gönder

0Yorumlar

Değerli Ziyaretci;

1- Bu konu ile ilgili sorunuz veya tavsiyeniz varsa yorum ekleyerek bizle ve diğer ziyaretçilerimizle düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

2- Yorumlarınızda sorduğunuz sorular araştırıldıktan sonra cevaplanacaktır. "Bana Bildir" butonu işaretlemeniz halinde sorunuz cevaplandığında bildirim alacaksınız.

3- Herhangi bir üyeliğiniz yoksa, Anonim Kullanıcıyı seçerek de yorum ekleyebilirsiniz.

Yorum Gönder (0)