E-Arşiv Fatura Nedir? E-Arşiv Fatura ve Kağıt Fatura Arasındaki Farklar, E-Fatura Nedir?
Uganda Pekmezi Nedir? Uganda Pekmezi Penisi Büyütürmü?

Son günlerde Uganda Pekmezi diye bir pekmez türü piyasaya çıkıverdi.Peki bu pekmezin diğer pekmezlerden farkı ne? Bu sorunun yanıtı henüz uzmanlar tarafından verilmedi ancak dolandırıcılar için mükemmel bir fırsat.

Penis büyütme ve cinsel sorunlara çözüm bulduğu vaadiyle ortaya çıkan firmalara her gün bir yenisi daha ekleniyor. Bu seferki de 'Uganda pekmezi' ile kendisine müşteri arıyor. Binlerce insana kısa mesaj gönderen bu firmayı aradığınız zaman size ürünün Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı olduğu söyleniyor. Fakat Sağlık Bakanlığı’nı aradığımızda yetkililer böyle bir ürüne asla onay verilmediğini belirterek bu tip firmalara güvenilmemesi uyarısı yapıyor. Sağlık Bakanlığı’na bağlı Türkiye İlaç Ve Tıbbi Cihaz Kurumu İletişim Koordinatörü Engin Ayar, "Sağlık Bakanlığı'ndan izin almayan şarlatanlar Gıda Bakanlığı beyanlı ürünleri Sağlık Bakanlığı izinli olduğunu iddia edip satışa sunuyor ve tüketicilerin algısını yönetiyor" diyor.

Cep telefonlarına gönderilen kısa mesajların ardından ürünün referansı olarak gösterilen Uzman Doktor K.G. konuyla ilgili olarak bir açıklamada bulunmak istemediğini söylüyor. İlacı satan şirketin yetikilisi ise bitkisel içerikli olmasından dolayı sağlık bakanlığı tarafından izin alınmasına gerek olmadığını belirtiyor. Fakat ürünü almak için size verilen numarayı aradığınız zaman ilacın Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olduğu iddia ediliyor.

ALGI YÖNETİYORLAR
Sağlık Bakanlığı’na bağlı Türkiye İlaç Ve Tıbbi Cihaz Kurumu İletişim Koordinatörü Engin Ayar, bu ürünün Sağlık Bakanlığı onaylı olmadığını, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na beyanlı ürün olduğunu söyledi. Ayar, "Sağlık Bakanlığı'ndan izin almayan şarlatanlar Gıda Bakanlığı beyanlı ürünleri Sağlık Bakanlığı izinli olduğunu iddia edip satışa sunuyor ve tüketicilerin algısını yönetiyor. Herhangi bir rahatsızlığı iyileştirdiğini iddia eden firmalar bizden izinsiz satış yapamazlar. Biz böyle firmaları takibe alıyoruz” açıklamasında bulundu.

DOKTORUNUZLA KONUŞUN
Ayar, bu gibi cinsel içerikli ürünlerle vatandaşların kandırıldığını belirterek, “Tarım Bakanlığı bizim uyguladığımız gibi detaylı incelemeler yapmıyor. Bu tarz firmalara inanıp satın alma işlemini gerçekleştirmeyin. Öncelikle bir doktora gidin danışın sonra uzmanların yazacağı ilaçları eczanelerden alın" ifadesini kullandı.

CEZA GELİYOR
Bakanlık daha sonra hurriyet.com.tr'ye gönderdiği yazılı açıklamada da, "Uganda Pekmezi olarak bilinen ürünün çeşitli internet sitelerinde mevzuata aykırı şekilde sağlık beyanı belirtilerek (iyileştirici,güç artırıcı vs.) tanıtımının ve satışının yapıldığı tespit edildi. Sitelerin güvenli internet kapsamına alınması için (Güvenli internet kullananların siteye erişimini engellemek) Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu’na (BTK) online ihbar yoluyla bildirilmiştir" ifadesini kullandı.

Bakanlık ayrıca firmanın internet sitesi için ayrıca bir ceza kesilmesi için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü ile resmi yazışmanın yapıldığını bildirdi.

Yazan:Baran Mutkilioğlu
-- sponsor içerik --

---