Nedirkibu

Bulutlar Nasıl Oluşur?

-- sponsor içerik --

---
Bulutlar özellikle küçük yaşlarda hep merak konusu olurlar. Nasıl bu kadar büyük olabiliyorlar, pamuktan mı yapılıyorlar, nereye doğru gidiyorlar, havada nasıl duruyorlar gibi pek çok soru küçük çocukların akıllarını kurcalar. Aslında büyükler için de bu soruların bir kısmı merak konusudur.


Bulutlar atmosferdeki su buharının yükseklerde yoğunlaşması ile meydana gelen çok küçük su damlacıklarıdır. Su damlacıklarının çok küçük olması sebebiyle bulutların taşıdıkları su miktarları metreküp başına birkaç gramı geçmez. Isınan yeryüzünden buharlaşan su, havadan hafif minik su buharları şeklinde doğruca gökyüzüne yükselir. Belirli bir yükseklikte basınç azaldığı, hava da soğuduğu için minik su damlacıkları haline geçerek bulutları oluştururlar. İlk etapta bu damlaların çapları birkaç mikrometredir. Bir yağmur damlasının oluşabilmesi için bunlardan milyonlarcasının birleşmesi gerekir.

Ortalama çapa sahip bir bulutun hacmi 4 milyar metreküptür. Böyle bir bulut içinde yaklaşık 1-5 milyon kg. su barındırır. Hacim ve şekil olarak birbirlerinden çok farklı olan bulutların oluşumlarına hava akımları, sıcaklık, basınç, havadaki toz miktarı gibi nedenler etki etmektedirler.

Devamlı olarak hareket eden bulutların tonlarca ağırlığa rağmen gökyüzünde asılı durabilmelerinin nedeni ise bu damlacıkların çok küçük olmalarıdır. Bir kilometre çapında 1.000 ton su taşıyan bulutta, hava 1.000.000 tondur, yani bin kez daha ağırdır.Bu sebeple bulutlar, içerilerindeki yağmur taneleri iyice oluşup, ağırlaşıp yere düşene kadar gökyüzünde asılı kalırlar.

-- sponsor içerik --

---

Paylaş:

Admin

Nedirkibu.com, güncel bilgilerin paylaşıldığı bir web blogdur. İçerikle ilgili düşünce ve sorularınızı bize yorum kısmından iletebilirsiniz.

>> Okuduğunuz konu ile ilgili sorunlarınız, sorunuz veya tavsiyeniz varsa yorum ekleyerek bizle ve sizinle aynı sayfadaki yazıyı okuyan kişilerle bilgilerinizi paylaşabilirsiniz.. Herhangi bir üyeliğiniz yoksa, Anonim Kullanıcıyı seçerek de yorum ekleyebilirsiniz.Yorum yapmaktan korkmayın, tamamen ücretsizdir :)
Yorum Ekle İkon Ekleİkon Ekle

Viesearch - Life powered search