2017 Referandumda Sandık Görevlisi Olmak İçin Başvuru

Nedirkibu.com
Nisan ayında gerçekleşecek referandumda sandık görevlisi olmak isteyen vatandaşlar, başvuru sürecini araştırmaya başladı. 16 Nisan 2017'de gerçekleşecek olan referandumda görev almak isteyen vatandaşların sandık görevlisi olmak için başvuruda bulunması gerekiyor. Peki, başvuru nasıl yapılır? Sandık görevlisi ücreti ne kadar? İşte, detaylar!

2017 Referandumda Sandık Görevlisi Olmak İçin Başvuru
2017 Referandumda Sandık Görevlisi Olmak İçin Başvuru
Anayasa referandumu öncesinde en çok araştırılan konulardan biri de ‘sandık görevlisi başvurusu’ oldu. Şubat ayının son günlerinin yaklaşmasıyla birlikte toplam 18 maddelik değişikliği kapsayan yeni anayasa referandumu için çok az bir zaman kaldı. Referandumda sadece partilere değil, sandık görevlilerine de büyük bir sorumluluk düşüyor. Partiler, referandum hazırlıklarını sürdürürken; vatandaşlar sandık görevlisi olmak için neler yapılması gerektiğini araştırıyor. Peki, referandumda sandık görevlisi nasıl olunur? İşte, sandık görevlisi başvurusu hakkında bilinmesi gerekenler!

Sandık başı işlemlerini takip etmek üzere, siyasi partiler ve bağımsız adaylar, belirleyeceği ve Seçim Kuruluna sunacağı üyeye müşahit üye denir. İki çeşit sandık görevlisi bulunmaktadır. Birincisi sandık kurulu görevlisi, ikincisi de partilerin sandık görevlisi. Sandık görevlisi ya da müşahit olabilmek için bakmanız gereken şey kimlerin sandık görevlisi olamayacağıdır. Şayet aşağıda saymış olduğumuz maddeleri sağlamıyorsanız sandık görevlisi olmak için herhangi bir engel taşımıyorsunuz demektir.

Siyasi partilerin sandık kurulu üyeleri başvurularını ise en yakın YSK binasına giderek gerçekleştirmelidirler. Buraya başvuruda bulunduktan sonra sandık kurulu görevlisi olup olmadıkları kendilerine bilgilendirilir. Sandık Kurulu Görevlisi Başvurusu ve Formu Sandık kurulunda görev alabilmek için internet üzerinden gerçekleştirebileceğiniz herhangi bir başvuru formu bulunmamaktadır. Bizzat YSK'ya giderek başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

KİMLER SANDIK GÖREVLİSİ OLAMAZ?

Sandık Kurulu; beş adet görevliden oluşur. Beş kişiden dördü sandık görevlisi, biri ise sandık başkanıdır. Dört sandık görevlilerinden birisi memurdur, diğer üçü ise siyasi partilerin üyeleridir. Sandık Kurulu Başkanı ve Sandık Kurulu Memur Üyesi devlet memurlarından Yüksek Seçim Kurulu tarafından belirlenir. Sandık Kurulu Siyasi Parti Üyeleri ise siyasi partiler tarafından sandık görevlisi olarak Yüksek Seçim Kuruluna bildirilir. Sandık başkanı olabilmek için devlet memuru şartı aranmaz. Fakat bazen üniversite mezunu kişilere de sandık başkanlığı görevi verilebilir.

İdare amirleri, zabıta amir ve memurları, askeriyede görevli kişiler, milletvekilleri ve milletvekili adayları sandık görevlisi olamaz. Bu kişiler haricinde 18 yaşını doldurmuş olan her Türk vatandaşı sandık görevlisi olmak için başvuru yapabilir.

SANDIK GÖREVLİSİNİN GÖREVLERİ NELERDİR?

Sandık görevlisinin en temel görevi seçimin objektif ve adil bir şekilde sonuçlanmasıdır. Seçimlere hile karışmaması için sandık görevlilerinin her an aktif ve dikkatli olmaları gerekir. Sandık görevlilerinin bir başka görevi ise okuma, yazma bilmeyenlere ya da oy kullanmayı bilmeyenlere yardımcı olmaktır. Ayrıca seçim sonunda oyları saymak da sandık görevlilerinin sorumluluğundadır. Oy verme sürecinde ve oyları sayım esnasında bir problem ya da aksaklık yaşanmaması için sandık görevlilerinin sandık başından ayrılmamaları gerekir. Bu sebeple sandık görevlilerinin ihtiyaçları Yüksek Seçim Kurulu tarafından karşılanır. Sandıklarda yaşanan problemlerden öncelikle sandık başkanı ardından da sandık görevlileri sorumludur.

SANDIK GÖREVLİLERİ ÜCRETİ NE KADAR?

Sandık görevlilerinin merak ettiği bir diğer konu ise ücretler oldu. 16 Nisan'da yapılacak olan Anayasa değişikliği referandumunda görevlilere verilecek ücretler Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı'nın 09/01/2017 tarih ve 2017/15 sayılı kararı ile belli oldu. İşte, sandık görevlileri ve anayasa değişikliği referandumunda görev alacak kişilerin alacağı ücretler!

YÜKSEK SEÇİM KURULU TL

-Baskan ve Üyeler 192,00
-Siyasi Parti Temsilcileri ve Birinci Derecede Sorumlu Görevliler (Genel Müdür, Genel Müdür Yardımcısı, Daire Başkanı) 96,00
- İkinci Derecede Sorumlu Görevliler (Şube Müdürü, BİM Müdürü, Ayniyat Saymanı, BİM Koordinatörü) 92,00
- Üçüncü Derecede Sorumlu Görevliler (Şef, Çözümleyici, Programcı) 90,00
- Dördüncü Derecede Sorumlu Görevliler (Veri Hazırlama Kontrol İşletmeni, Memur) 87,00
-Şoför ve Hizmetliler 81,00
-Şoförler (Başka kurum personeli olup görevlendirilenler) 76,00
-Hizmetliler (Başka kurum personeli olup görevlendirilenler) 76,00

B) İL VE İLÇE SEÇİM KURULLARI

-Başkanlar ve İl Seçim Kurulları Üyeleri 96,00
- İlçe Seçim Kurulları Üyeleri 81,00
- Seçmen Kütük Bürosu Müdürleri 92,00
- Seçmen Kütük Bürosu Zabıt Katipleri 87,00
- Seçmen Kütük Bürosu Hizmetlileri 81,00
- Askı Yeri Görevlileri 76,00
- Memurlar (Başka kurum personeli olup görevlendirilenler) 76,00
-Şoförler (Başka kurum personeli olup görevlendirilenler) 76,00
- Hizmetliler (Başka kurum personeli olup görevlendirilenler) 76,00

Yorum Gönder

0Yorumlar

Değerli Ziyaretci;

1- Bu konu ile ilgili sorunuz veya tavsiyeniz varsa yorum ekleyerek bizle ve diğer ziyaretçilerimizle düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

2- Yorumlarınızda sorduğunuz sorular araştırıldıktan sonra cevaplanacaktır. "Bana Bildir" butonu işaretlemeniz halinde sorunuz cevaplandığında bildirim alacaksınız.

3- Herhangi bir üyeliğiniz yoksa, Anonim Kullanıcıyı seçerek de yorum ekleyebilirsiniz.

Yorum Gönder (0)