Nedirkibu

Bozuk Kıyma Nasıl Anlaşılır? Bozulmuş Kıyma Nasıl Belli Olur?

-- sponsor içerik --

---
Kıyma alırken dikkat edilmesi gereken bilgileri şuradaki yazımızda sizlerle paylaştık. Özellikle etiketi olmayan paket kıymalar ve kıyma çekme makinası içerisinde kalan kıymaların bakteri üretebileceğini belirttik.

Bozuk Kıyma Nasıl Anlaşılır? Bozulmuş Kıyma Nasıl Belli Olur?
Bozuk Kıyma Nasıl Anlaşılır? Bozulmuş Kıyma Nasıl Belli Olur?
Peki Bozuk kıyma nasıl anlaşılır, Bozuk kıymanın rengi nasıl olur? Bozuk kıyma nasıl kokar? Bu gibi bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Bozuk kıyma öncelikle renginden ve kokusundan anlaşılabilir.
Eğer ki rengi siyaha griye yada içinde yine yeşil parçalar görüyorsak bunlar bozukluğuna dair işaretlerdir.

Kıymadan keskin ve ekşi bir koku geliyorsa buda bozuk olduğuna dair bir işarettir.

Kıyma alacaksanız güvendiğiniz kasap veya marketi tercih ediniz.

Kıymaya baktığımızda kırmızı parlak canlı bir renk görmemiz lazım eğer koyu renkler görüyorsak bu kıymamızın bayat olduğuna işarettir.

Kıymayı aldıktan sonra buzdolabında 1 gün bekletebiliriz eğer kıymayı 1 günden daha uzun bir süre sonra kullanacaksınız buzlukta bekletmelisiniz.

Kıymanın buzluktaki bekleme ömrü yaklaşık 3 ay kadardır.

Kıymayı pişirip veya kavurupta saklayabilirsiniz Pişirdiğiniz zaman kıyma buzdolabının alt kısmında 1 ay kadar dayanabilir.

Kıymayı baharatlandırıp veya yağlayıpta saklayabilirsiniz ancak o zaman kıymayı daha kısa sürelerde kullanmanız gerekecek..

-- sponsor içerik --

---

Paylaş:

Admin

Nedirkibu.com, güncel bilgilerin paylaşıldığı bir web blogdur. İçerikle ilgili düşünce ve sorularınızı bize yorum kısmından iletebilirsiniz.

3 yorum

avatar

Bozuk Kıyma Nasıl Anlaşılır? Bozulmuş Kıyma Nasıl Belli Olur?

avatar

Kurban bayramı 1.günü sabah kıymamız geldi..birkaç ssat dinlendirdik..dolaplık ayarladık kıymalık ayarladık..saat 4-5 gibi çektirdik..bir yarım saat içinde difrizin alt kısmına koydum ve biraz dinlensin dedim..gece 10 gibi poşetlemek için aldığım kıyma hamurumsu cıvık bir hal almış ve keskin bir kan kokusu var..ilkdefa böyle birşeyle karşılaşıyorum..rengi kırmızı ama kokusu normal et kokusuna göre daha keskin ve ekşi..nedeni nedir bu durumun..kıyma bir günde bu hale nasıl gelir.üstelik dışarda da bırakmadım..

avatar

Bir kaç saat dinlendirdik demişsiniz, sıcak ortamda kaldıysa bozulmuş olabilir, ayrıca kıyma donmaya yakın çözüldüyse cıvık bir hal almış olabilir, bozulduğu ile ilgili tereddütününüz varsa kıymayı imha etmenizi öneririz. Zehirleyebilir.

>> Okuduğunuz konu ile ilgili sorunlarınız, sorunuz veya tavsiyeniz varsa yorum ekleyerek bizle ve sizinle aynı sayfadaki yazıyı okuyan kişilerle bilgilerinizi paylaşabilirsiniz.. Herhangi bir üyeliğiniz yoksa, Anonim Kullanıcıyı seçerek de yorum ekleyebilirsiniz.Yorum yapmaktan korkmayın, tamamen ücretsizdir :)
Yorum Ekle İkon Ekleİkon Ekle