Kıyma alırken dikkat edilmesi gereken bilgileri şuradaki yazımızda sizlerle paylaştık. Özellikle etiketi olmayan paket kıymalar ve kıyma çekme makinası içerisinde kalan kıymaların bakteri üretebileceğini belirttik. 

Ayrıca Kurban bayramında çokca sorduğunuz acaba et, kıyma bozuldumu rengi değiştimi sorularının cevaplarına sayfamzdan ulaşabilirsiniz, soru ve görüşlerinizi yorum olarak bize iletebilirsiniz.

Bozuk Kıyma Nasıl Anlaşılır? Bozulmuş Kıyma Nasıl Belli Olur?
Bozuk Kıyma Nasıl Anlaşılır? Bozulmuş Kıyma Nasıl Belli Olur?


Peki Bozuk kıyma nasıl anlaşılır, Bozuk kıymanın rengi nasıl olur? Bozuk kıyma nasıl kokar? Bu gibi bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Bozuk kıyma öncelikle renginden ve kokusundan anlaşılabilir.
Eğer ki rengi siyaha griye yada içinde yine yeşil parçalar görüyorsak bunlar bozukluğuna dair işaretlerdir.

Kıymadan keskin ve ekşi bir koku geliyorsa buda bozuk olduğuna dair bir işarettir.

Kıyma alacaksanız güvendiğiniz kasap veya marketi tercih ediniz.

Kıymaya baktığımızda kırmızı parlak canlı bir renk görmemiz lazım eğer koyu renkler görüyorsak bu kıymamızın bayat olduğuna işarettir.

Kıymayı aldıktan sonra buzdolabında 1 gün bekletebiliriz eğer kıymayı 1 günden daha uzun bir süre sonra kullanacaksınız buzlukta bekletmelisiniz.

Kıymanın buzluktaki bekleme ömrü yaklaşık 3 ay kadardır.

Kıymayı pişirip veya kavurup ta saklayabilirsiniz Pişirdiğiniz zaman kıyma buzdolabının alt kısmında 1 ay kadar dayanabilir.

Kıymayı baharatlandırıp veya yağlayıpta saklayabilirsiniz ancak o zaman kıymayı daha kısa sürelerde kullanmanız gerekecek..


-- sponsor içerik --

---