Çörek Otunun Faydaları Saymakla Bitmiyor...
Çörek Otunun Faydaları Saymakla Bitmiyor...
Halk arasında karaca ot olarak bilinen ancak tarihten bu yana 'her derde deva' niyetiyle tüketilen çörek otunun soğuk sıkım yağının faydaları saymakla bitmiyor. Alternatif tıp meraklıları tarafından yoğun ilgi gören çörek otunun soğuk sıkım yağının yoğun ilgi gördüğünü belirten Gıda Mühendisi Eda Bedir, tarihten bu yana çörek otunun önce sağlık için tüketildiğini belirtti.

Kalp sağlığını koruması, kanseri önlemedeki gücü, cinsel güce etkisi, damar tıkanıklığı, sinüzit, dolaşım ve boşaltım sistemine kadar çörek otunun her derde deva bir bitki olduğunu belirten Eda Bedir, firma olarak ülke genelindeki tüm mağazalarda soğuk sıkım çörek otu yağı satışı yaptıklarını belirtti.

İlaç kullanmayı sevmeyen ve ilacın yan etkilerine maruz kalmak istemeyenler tarafından daha çok tercih edilen çörek otu yağının faydalarının saymakla bitmeyecek kadar çok olduğunu kaydeden Gıda Mühendisi Eda Bedir, "Neredeyse her derde derman olan çörek otu yağının faydaları saymakla bitmiyor.

Günümüzün en büyük sağlık sorunlarının başında gelen kolesterolü düşürücü etkisinden diş ağrısına, hazımsızlıktan zayıflatıcı etkisine kadar birçok sağlık sorunun çözümü için kullanılan çörek otu ve yağı aynı zamanda kalbin de dostu ve koruyucusu bir ürün. Normal çörek otu şeklinde tüketilebildiği gibi soğuk sıkım yağı daha çok tercih ediliyor" dedi.

Çörek otunun faydası ile ilgili Hadis-i Şerif'in de bulunduğunu kaydeden Gıda Mühendisi Eda Bedir, "Tıp alanından kullanılan ilaçlarda insanları en fazla tedirgin eden durum ilacın yan etkileri oluyor. Bu nedenle pek çok kişi yan etkisi olmayan ürünleri daha çok tercih ediyor" ifadelerini kullandı.

Çörek otu ve çörek otu yağının faydalarının saymakla bitmeyecek kadar çok olduğunu söyleyen Bedir, "Çörek oto ve yağı mide bulantısı ve ağrıları bire birdir. Kalbi korur.

Kansere karşı koruma sağlar. Sinüzite iyi gelir. Saçların yapısını korur ve saçların kolay, sağlıklı uzamasına yardım eder. Saç dökülmesini önler, saçların erken beyazlamasını engeller.

Sinir, stres depresyon ve gerginlikten uzaklaştırır. Diyabet diğer bir adıyla şeker hastalığı için de faydalıdır. Kan damarı duvarlarının esnekliğini arttırmaya yardımcı olur. Kronik yorgunluğa iyi gelir. Safra kesesi taş oluşumu ve böbrek taş oluşumuna karşı etkilidir.


Saç Bakımı, Saç Dökülmesi ve Saç Beyazlamasına çörek otu yağının faydaları

Saç dökülmesi ve saç beyazlaması için çörek otu yağını kafa derisi üzerine masaj yapabilirsiniz. Yeni saç çıkarma ve saç gürleştirme için Çörek Otu Yağını saçınıza iyice yedirip 3-4 saat beklemeniz gerekiyor. Çörek otu yağının önemli bir özelliği DHT ( Dihidrotestosteron ) adı verilen aktif testesteron hormonunu baskılamasıdır, bu nedenle çörek otu yağı saça masaj şeklinde sürüldüğü gibi oral yollardan alınarak da DHT hormonunun saç üzerindeki etkisini inhibe eder.

Çörek otu yağından etkin faydalanmak için 5 günde bir defa masaj şeklinde uygulayabilirsiniz. Bunun için 2-3 çay kaşığı çörek otu yağı bir yemek kaşığı zeytinyağıyla karıştırılıp, saç bölgesine sürülür ve 3-4 saat beklenir. ( Özellikle erkeklerde etki etmeme ihtimali yoktur. )-- sponsor içerik --

---