Jack fruit Nedir, Jack fruit Faydaları

Nedirkibu.com
Jack fruit  nedir, nerede yetişir, Jack fruit  nasıl yenir, Jack fruit  nerede satılır?

Dünyanın ağaçta yetişen en büyük meyvesi olma unvanını taşıyan jack fruit inanılmaz faydalarıyla herkesi şaşırtıyor. İşte, Hindistan menşeli jack fruitin faydaları…Jack fruit (Artocarpus hetero-phyllus) nasıl bir meyve?

Güneydoğu Asya'nın Kerala, Batı Bengal, Karnataka, Maharashtra kıyılarında yetişen bir meyve olan jack fruit en fazla Endonezya ve Hint Yarımadasında ve Batı Ghats'da yetişmektedir. İncir ve dut ailesinden olan jack fruit meyvesiyağmur ormanlarında kendiliğinden yetişme özelliğine sahiptir.

Yaklaşık 15 metre boyunda bir ağaçta yetişen jackfruitin çapı 1,20 metreye kadar uzanabiliyor. Meyve bu boyutuyla, dünyanın ağaçta yetişen en büyük meyvesi olarak literatüre geçmiş durumda. Oldukça etli ve yağlı olan jackfruitin 100 gramı yaklaşık 95 kalori kadardır. Yumuşak bir meyve olan jackfruitin bir tanesi 50 kilo ağırlığına kadar ulaşabilir. Bu nedenle jackfruit ağacının altından geçerken dikkatli olmak gerekiyor. Aksi takdirde ağır yaralanmalara sebebiyet verebilir.

Birçok yemekte ve ayrıca ilaç olarak kürlerde kullanılan jackfruitin ağacı 100 sene kadar yaşayabilir. Tadı ananas, muz, mango karışımı olarak tarif edilen tropik meyve içinde kapsüllere ayrılır ve öyle satılır.
Jack fruit meyvesi neye iyi gelir?

Zengin vitamin, demir, folik asit, potasyum ve magnezyum kaynağı olan jack fruit, kanserden görme sorunlarına kadar pek çok rahatsızlıkta engelleyici ve de tedavi edici etkiye sahiptir. İşte, jack fruitin mucizevi faydaları…

-İçeriğinde bulunan vitaminler (özellikle C vitamini) vücudu zinde tutar.

-Vücudun en ihtiyaç duyduğu vitaminler olan B ve B6 yönünden zengindir.

-Hücre ve vücut sıvıları için önemli bir bileşen olan jack fruit, potasyum kaynağı olması hasebiyle kalp atışı ve kan basıncını kontrol altında tutar.

-Kanseri önleyici ve tedavi edici etkisi olan jack fruit, kolon, akciğer, karaciğer kanseri ve ağız boşluğu kanserine karşı koruyucudur.

-Böbrekleri temizleyen jack fruit aynı zamanda sindirimi kolaylaştırır ve bağırsak fonksiyonlarını düzene sokarken, bağırsak tembelliğini önler.

-Kabızlık problemini geçirmekte iddialı olan jack fruit lif açısından da zengindir.

-Köklerinden elde edilen ekstratlar; ateş, deri ve astım hastalığı için faydalıdır.

-Ses tellerini kuvvetlendiren ve yumuşatır.

-A vitamini açısından zengin olan jack fruit, görme fonksiyonlarının iyileşmesine katkı sağlar.

-Troid bezi tedavisinde kullanılır.

-Antioksidan olan jack fruit bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve zararlı serbest radikalleri temizlemeye yardımcı olur.

-Çocuklarda kemik gelişimi tedavilerinde kullanılır.

-Lif açısından zengin olan meyve, şekerli yapısına rağmen az olan kalorisiyle kilo vermeye de yardımcıdır.

-Cilt bakımında da etkili olan jack fruit saçlara canlılık ve hacim kazandırırken, cildi güzelleştirir.

Genel Bilgilendirme:Bu sitedeki bilgiler tavsiye niteliğinde olup tedavi amaçlı değildir. Uygulamaların sorumluluğu nedirkibu.com'a ait değildir. Sağlık sorunlarınız için mutlaka bir hekime danışınız..Hekime gitmeden ve teşhis koydurmadan şikayetiniz ne olursa olsun, buradaki bilgiler ile kendi kendinizi tedavi etmeye kalkışmayınız. Buradaki bilgilerin kesinlikle bir hastalığı teşhis amacı yoktur. Sadece bilgilendirme amaçlı paylaşılmış yazılardır.

Yorum Gönder

0Yorumlar

Değerli Ziyaretci;

1- Bu konu ile ilgili sorunuz veya tavsiyeniz varsa yorum ekleyerek bizle ve diğer ziyaretçilerimizle düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

2- Yorumlarınızda sorduğunuz sorular araştırıldıktan sonra cevaplanacaktır. "Bana Bildir" butonu işaretlemeniz halinde sorunuz cevaplandığında bildirim alacaksınız.

3- Herhangi bir üyeliğiniz yoksa, Anonim Kullanıcıyı seçerek de yorum ekleyebilirsiniz.

Yorum Gönder (0)