Maca Kökü Nedir? Maca Kökü Faydaları Nelerdir?

Maca kökü
ile ilgili bilgileri nedirkibu.com da paylaşıyoruz

Dayanıklılığı arttırma, hormonal dengesizliklerin düzeltilmesi ve libido artışı, maca kökünün önemli avantajlarından bazılarıdır. Bu makalede, bu sağlıklı bitkisel kökün yararları hakkında biraz daha fazla bilgi vereceğiz. “Lepidium meyenii” ve “Peru ginsengi” maca bitkisinin diğer iki ismidir. Temelde Peru ve Bolivya’daki And dağlarına özgü bir bitkidir. Maca bitkisi, dünyanın en sert en acımasız bazı bölgelerinde yetişir. Bu bitki sağlığa çok yararları olan kazık kökü ile karakterizedir. Maca bitkisi yaygın şekilde bir kök sebzesi ve şifalı bitki olarak kullanılmaktadır.

Maca kökü, adapte etme özellikleri ile tanınır. Bir adapte edicinin özelliği stres, anksiyete, travma, ve yorgunluğa karşı vücudun direncini arttırmaktır. Ayrıca bu bitkinin kökünden yapılan takviyeleri tüketmek bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Fiziksel ve ruhsal sorunlara karşı direnç gücünü artırır. Maca kökünün bazı özellikleri nedeniyle artritin neden olduğu ağrıları da hafiflettiği söylenmektedir.

Besin Değerleri:

Bu kökler demir, potasyum, kalsiyum, iyot, magnezyum, lifler, proteinler ve doğal şekere sahiptirler. Ayrıca B1, B12 gibi vitaminler ve yağ asitleri içerir. Tüm bu besin ögeleri sinir sisteminin düzgün bir şekilde çalışabilmesi için sinirleri besler ve sakinleştirir. Sindirim sistemini uyarır ve iştahı arttırır. Maca kökünde bulunan demir oksijen taşınmasını teşvik eder ve vücudu taze ve enerjik tutar. Tüm bu mükemmel besleyici özellikleri maca kökünü de süper besinler listesine sokar.

Bayanlar İçin Faydaları:

-Adet Problemlerini Tedavi Eder:

Adet dönemleri kadınlar için bir çok rahatsızlığa neden olabilir. Kramplar şiddetli sırt ve karın ağrılarına neden olabilir. Bazı kadınlar adet döngülerinde düzensizlikler yaşayabilirler. Bazı kadınlarsa PMS (Premenstrüel Sendrom) denilen psikolojik değişiklikler, yorgunluk, azalmış cinsel istek, baş ağrısı, kas ve eklem ağrıları gibi belirtilerin olduğu dönemler geçirebilirler. Maça kökünden yapılan takviyeler beyin ve hipofiz bezi arasındaki bağlantıyı güçlendirir ve hormonal düzensizliği giderir.

-Menopoz Sorunlarını Giderir:

Menopoz kadınlardaki adet dönemlerinin bitmesidir ve beraberinde bazı sorunları getirir. Adet düzensizlikleri, ruh hali değişiklikleri, sıcak basmaları, uyku bozuklukları, vajinal kuruluk menopozun belirtilerinden bazılarıdır. Bu semptomların çoğu, kendi doğal formunda maca kökü ya da maca kökü takviyesi ile bir ölçüde azaltılabilir. Bu kökün menopoz öncesi, menopozal ve menopoz sonrası semptomları hafifletmek için yardımcı olduğu gözlenmiştir.

-Kısırlığı Tedavi Eder:

Adet döngüsündeki düzensizlikler kadınlarda kısırlığa neden olabilir; ya da sağlıklı bir gebeliğin sürdürülmesini engelleyebilir. Bu düzensizlikleri gidermek ve hormonal dengeyi sağlamak için vücuda dışarıdan yapay hormonların verildiği tıbbi tedaviler tavsiye edilmektedir. Bu tedavi, hormon replasman tedavisi (HRT) olarak da bilinir. Bu hormonlar vücudun doğal ritmini değiştirerek adet döngüsünü düzenler. Dışarıdan hormon alınması yerine maca takviyeleri vücutta hormon üreten bezleri destekler ve hormon dengesinin geri kazanılmasına yardımcı olur.

Erkekler İçin Faydaları:

-Maca takviyelerinin kullanımının erkeklerde kısırlık sorunlarını çözdüğü kanıtlamıştır.
-Doğrudan sperm sayısını etkiler ve aynı zamanda semen hacmini arttırır.
-Maca kökü kan akışını arttırarak iktidarsızlık ve erektil disfonksiyon sorunlarının tedavisinde yardımcı olur.
-Maca takviyelerinin tüketimi testosteron ve progesteron gibi erkek cinsiyet hormonlarının seviyesini arttırır ve hormonal dengesizlikleri önler.
-Düşük cinsel isteği olan erkekler için faydalıdır. Depresyonu hafifletmek için yardımcı olur böylece libido artışı sağlar.

Sporcular için Faydaları:

Bu kök bitkisi, enerji seviyelerini ve dayanıklılığı arttırmak gibi özelliklere de sahiptir. Yeni başlayanlardan profesyonel sporculara kadar herkes kendi fitness seviyelerini arttırmak için bu ürünü kullanabilir.

Dozu:

Bu doğal kök hakkındaki en iyi şey çoğu kişi tarafından tolere edilebilir olmasıdır. Bu nedenle nadiren herhangi bir yan etkiye sebep olmaktadır. Esasen bir ilaç değil bir besin olduğundan ilaçlara göre daha güvenilir kabul edilir. Toz hali daha etkindir ve tavsiye edilen günlük dozu 1500 3000 mg’dır. Bu günlük dozun, günde üç küçük doza bölünmüş şekilde alınması önerilmektedir. Öte yandan, maca kapsülleri için dozaj günlük 500 1000 mg’dır. Ayrıca çerezler, tatlılar, ev yapımı alkolsüz içecekler, yoğurt, tahıl, bitkisel çaylarda da kullanılabilir.

Maca kökü doğal bir besin takviyesi olduğundan bu kökün güvenliğini kanıtlamak için FDA onayı gerekmez. Ancak yine de önerilen dozu aşan miktarlarda kullanmamanız ve kullanımını üç aydan fazla uzatmamanız gerekir. Aşırı kullanımı mide rahatsızlıklarına ve uyku düzeninde bozulmalara neden olabilir. Bizim tavsiyemiz yine de kullanmadan önce doktorunuza danışmanız, mevcut hastalıklarınız ve kullandığınız diğer ilaçlar hakkında onu bilgilendirmenizden sonra size uygun olup olmadığını belirlemenizdir.
-- sponsor içerik --

---