“Tanrı ve kralların besini” olarak bilinen, bir dönem kral sofralarının baş tacı olan trüf mantarından elde edilen trüf yağı; yemeklere eşsiz bir lezzet katıyor. Üstelik fiyat açısından bakıldığında trüf mantarının kendisi kadar ulaşılmaz değil!

Bu yazımızda sizler için trüf yağını, nasıl elde edildiğini ve faydalarının neler olduğunu araştırdık.

Trüf Yağı Nedir? Nasıl Elde Edilir?
Trüf yağı, kral sofralarının vazgeçilmezlerinden olan trüf mantarından elde edilen bir yağ çeşididir. Trüf mantarı yağı olarak da anılır. Trüf mantarının zeytinyağı içerisine aromasını katması ile elde edilir. Yağın içerisindeki trüf aroması oranı düşük olsa da, yoğun bir kokusu vardır. Bu nedenle yemeklerde az miktarda kullanılması gerekir. Beyaz ve siyah olmak üzere 2 çeşit trüf mantarı bulunur. Her ikisinden de trüf yağı elde edilebilir.Trüf Mantarı Nedir?

Trüf mantarı; ülkemizde “domalan mantarı”, dünya genelinde ise “siyah elmas” olarak tanınır. Anavatanı Fransa, İspanya ve İtalya’dır. Hatta bu ülkelerde kralların sofrasını donatan trüf mantarı için “tanrı ve kralların besini” denilmektedir. Sanıyoruz bu söz trüf mantarının ne kadar değerli bir besin olduğunu anlatmak için yeterlidir.

Trüf mantarı ağaç diplerinde yetişir. Görüntü ve renk olarak patatese benzer. Kendine has bir kokusu vardır. Bu kokusu sayesinde eşsiz bir aromaya sahiptir. Yetiştirilmesi en zor mantar türlerinden biridir.  Trüf mantarı yerin 50 cm kadar altında, genellikle ağaç diplerinde yetişir. Ağacın köklerini emerek ihtiyacı olan şeker ve organik asitleri temin eder.  Yaz aylarında görülen sağanak yağışlar trüf mantarının ihtiyaç duyduğu nemi sağlar.  Yaz aylarının çok kuru geçtiği yerlerde trüf mantarı yetişmez. Trüf mantarının sadece yetiştirilmesi değil toplanması da özel uzmanlık gerektirir. Çünkü yer altında olduğu için toprak üzerinden görünmez. Bu özel mantarın toplanması için yıllar boyunca domuzlar (özellikle dişi domuzlar) kullanılmış. Ancak bu aramalarda domuzlar zaman zaman buldukları mantarları yemişler. Bu nedenle günümüzde trüf mantarı toplama işleminde domuzların yanı sıra özel eğitimli köpekler de kullanılmaktadır.

Siyah trüfün asıl adı siyah kış trüfüdür. Adından da anlaşılacağı üzere kış mevsiminde yetişir. Siyah bir yumru şeklinde olan bu çeşidin üzeri altıgen siğillerle kaplıdır. Yoğun, kendine özgü bir kokusu vardır.  Trüf yumrusunun içindeki etli kısımda kahverengi ve beyaz damarlar bulunur. Beyaz trüf ise yaz aylarında, uygun iklim koşullarında doğal olarak yetişir. Bu nedenle en çok yetiştirilen ve en fazla tüketilen trüf mantarı çeşididir. Dış görüntü itibariyle siyah trüf mantarına benzer. Aralarındaki fark; siyah trüf mantarının kokusunun daha yoğun olmasıdır. Aynı kokuyu beyaz trüf mantarından almak mümkün değildir.

Dünyadaki en kaliteli trüf mantarı İtalya’nın Alba kentinde bulunur. Hatta bu ülkede her yıl Ekim ve Kasım aylarında festival eşliğinde “trüf mantarı avı” yapılır.  Bu festival gurme turistler, gastronomi profesyonelleri ve lezzet peşinde koşanları bir araya getirmektedir.Trüf mantarı değerli olduğu kadar da pahalı bir besindir. Çünkü oldukça kısıtlı bir alanda yetiştirilir. Kilosu yaklaşık 5000 TL’ye satılmaktadır.  Bu haliyle; en pahalı yiyecekler listesinde havyardan sonra, yani ikinci sırada trüf mantarının yer aldığını söyleyebiliriz.

Trüf mantarı ülkemizde Güneydoğu Anadolu, Trakya ve Kuzey Anadolu bölgelerinde yetişir. Hatta Güneydoğu Anadolu bölgesinde bu mantar çeşidine “keme” ya da “domalan mantarı” denir. Bununla birlikte sizlere iyi bir haberimiz olduğunu söylemeliyiz. Ülkemizde de trüf mantarı yetiştiriciliği konusunda bazı girişimler hayata geçiriliyor, çiftçiler eğitiliyor ve bu alana özgü çiftlikler kuruluyor. Yakın zamanda, çok daha kolay bir şekilde trüf mantarı ve dolayısıyla trüf mantarı yağı temin edebileceğiz.

Hem siyah hem de beyaz trüf mantarı hemen hemen her yemekte kullanılabilir.  Beyaz trüf mantarını yani yaz trüfünü tüketmenin en iyi şekli, pişirmeden yemektir. Makarnanın ya da risottonun üzerine dilimleyerek tüketebilirsiniz. Burada önemli olan yoğun lezzeti olamayan yemekleri seçmektir. Bu tarz yemekleri beyaz trüf mantarı ile lezzetlendirebilirsiniz.

Genel Bilgilendirme:Bu sitedeki bilgiler tavsiye niteliğinde olup tedavi amaçlı değildir. Uygulamaların sorumluluğu nedirkibu.com'a ait değildir. Sağlık sorunlarınız için mutlaka bir hekime danışınız..Hekime gitmeden ve teşhis koydurmadan şikayetiniz ne olursa olsun, buradaki bilgiler ile kendi kendinizi tedavi etmeye kalkışmayınız. Buradaki bilgilerin kesinlikle bir hastalığı teşhis amacı yoktur. Sadece bilgilendirme amaçlı paylaşılmış yazılardır.
-- sponsor içerik --

---