Yatış Pozisyonlarıyla Ağrılarınızı Hafifletebilir Hatta Tedavi Edebilirsiniz!

Genel sağlık durumunu etkilediğinden, uykunun önemi kaçınılmazdır. Tavsiye edilen uyku süresi her gece 7-9 saattir ve ortalama olarak her insan yaşamı boyunca yaklaşık 25 yıl uyur. Az uyku veya fazla uykuda bizleri rahatsız eder. Bu nedenle uykumuzu tam almalı eksik veya fazla uyumamaya özen göstermeliyiz.

Bununla birlikte, uyumak için ayırdığınız saatler kadar önemli başka bir konu da doğru pozisyonda uyuyup uyumadığınızdır.

Görünüşe göre, uyku pozisyonları sinüs enfeksiyonları, tansiyon ve diğer birçok hastalığın seyrini etkilemektedir. Bu nedenle, doğru pozisyonda uyuyorsanız, bazı sağlık sorunlarını da tedavi edebilirsiniz. Aşağıdaki 9 uyku pozisyonu çeşitli sağlık durumlarını tedavi etmenize yardımcı olacaktır.

Baş ağrısı
Uyku pozisyonunuz baş ağrısını iyileştirebilir veya kötüleştirebilir. Çoğu zaman, baş ağrısı uyku esnasında bükülmüş boynun bir sonucudur. Bu nedenle bu tür sorunları önlemek için başınızı yastıklarla çevrelediğinizden emin olun.

Sinüs sorunları

Sinüs enfeksiyonlarında, mukusların sinüslerde toplanmasını önlemek için yüksek bir yastıkta uyumanız gerekir.

Yüksek tansiyon

Tansiyonunuz yükselirse, bu uygulamanın kan basıncını önemli ölçüde düşürdüğü tespit edildiğinden yüzünüz aşağı bakacak şekilde uyumanız gerekir.

Sindirim sorunu

Kronik olarak sindirim sorunu yaşıyorsanız, yerçekimi yardımıyla sindirime yardımcı olmak için sol tarafınıza dönüp cenin pozisyonunda uyumalısınız.

Mide ekşimesi

Mide yanması sorunlarınız varsa sol tarafınıza dönüp uyumalısınız.

Sırt ağrısı

Sırt ağrısı söz konusu olduğunda sırt üstü yatın. Dizlerin altına bir yastık koyun ve sırt eğrisinin altına da rulo şekline getirdiğiniz bir havlu yerleştirin.

Omuz ağrısı

Cenin pozisyonunda ağrımayan omzunuzun üzerine yatın. Ayrıca göğsünüzün altına ve dizlerinizin arasına bir yastık almak sizi çok daha fazla rahatlatacaktır.

Adet dönemi sancıları

Uyku pozisyonunuz aynı zamanda adet (PMS) ile ilgili semptomları yatıştırmanıza yardımcı olacaktır. Sırt üstü pozisyonda dizlerinizin altına bir yastık yerleştirin. Bu sayede omurganızın kamburlaşmasını engelleyecek ve ağrınızı hafifleteceksiniz.

Boyun ağrısı

Boyun ağrısını hafifletmek için yastıkla boynunuzun arasına rulo şeklinde sardığınız bir havlu koymalısınız. Uyku esnasında havlunun düşmemesi için yastık kılıfının içine koymanız çok daha faydalı olur.

Daha ciddi sağlık sorunları yaşıyorsanız, daima doktorunuza danışmalısınız. Bununla birlikte, bu uyku pozisyonları, yukarıda listelediğimiz vakalarda gerçekten yardımcı olabilir ve uykunuzun kalitesini aynı anda artırabilir.

ilgili aramalar: Sağlık, Yatakta yatış pozisyonu, yatarken nasıl yatılmalı, ağrı tedavisi, evde ağrı tedavisi, yatakta yatış pozisyonları nasıl olmalı, yatış pozisyonları nedir, yatakta yatış şekilleri nasıl olmalıdır, baş ağrısında nasıl yatılmalıdır, mide yanmasında nasıl yatılmalıdır, bacak ağrısında nasıl yatılmalıdır, bel ağrısında nasıl yatılmalıdır
-- sponsor içerik --

---