İksut otu

Mardin
yöresinde oldukça meşhur olan İkşut otu, özellikle karaciğer yağlanması için bölgedeki aktarlar ve baharatcılar tarafından tavsiye edilmektedir. 

Şifalı olarak belirtilen İkşut otu ile ilgili bilgiler ve İkşut Otu'nun faydaları hakkında yazımızı okuyabilirsiniz.İkşut Otu Nedir?


İkşut asalak bir bitki çeşididir., Fulya, kekik, yonca veya ısırgan otu üzerine sarılıp büyür. Bitki genç iken tohumdaki besleyici maddeleri çabucak bitirip tüketir. Köksüzdür. Sapları pembe renklidir.

Yaprakları ise renksiz pullar halinde kısır kalmıştır. Asalak bitki, komşusu olan bitkiye saplarıyla tutunmak zorundadır. Destek alacağı böyle bir bitkileri dikkatle arar, bulur. 

Topraktan çıkar çıkmaz spiral biçiminde büyümeye başlar. Bir destek bulduğu anda kendini kurtarmış sayar.Eğer böyle bir destek bulmazsa kendi kendini yemeye başlar.

Genç bitki, sapının alt bölümlerini ölümle başbaşa bırakır ve buradaki organik maddelerle beslenerek yeniden destek aramaya koyulur. Desteği bulur bulmaz ona bütün kuvvetiyle sarılır ve emici hortumlarını geçirir.

İkşut Otunun Faydaları, İkşut Otunun İyi Geldiği Rahatsızlıklar

Zengin bir etnik yapıya sahip olan ülkemizde, diğer yörelerde bilinmelerine rağmen bazı bitki türlerine verilen yerel isimler o bitkileri “Efsane” konumuna taşımıştır. güneydoğu yöresinde kültürün bir parçası haline gelmiş olan İKŞUT bitkisi buna en güzel örnektir.

İkşut Otu Faydaları Nelerdir?

Özellikle karaciğer rahatsızlıklarının, yeni doğan bebek ve annelerin fizyolojik sarılık tedavisinde , Şeker Hastalığında ve Kolesterol hastalığında kullanılmaktadır. 

İkşut Otu, idrar söktürücü, koleretik safra akımı düzenleyici, bağırsak gazlarını giderici, yaraların iyileşmesini  sağlayıcı bir asalak bitki cinsidir.

İkşut otu Mardin yöresi ve kültürüyle özdeşleşmiştir.

Yörede doğadan toplanan İkşut, kaynağı uzun zamandan beri araştırma konusu olsa da sadece kurutulmuş, bir kısmı toz olan herbasının elde edildiği bitkinin tanımlanmasını imkânsız kılmıştır.

“İkşut” bitkisini doğal yetişme ortamında görmek ve yöredeki kullanımları konusunda daha detaylı bilgilere ulaşmak amacıyla güneydoğu illerine teknik geziler yapılmıştır.

İkşut Otu Nasıl Kullanılır?

2 yemek kaşıgı ikşut otu yarım litre kaynamış suya atılıp sabaha kadar demleniyor ve daha sonra süzülüp sabah aç karına içilebilmektedir. 

Kullanmadan önce doktorunuza danışınız!

-- sponsor içerik --

---