Diyetislerden; Karaciğeri Temizleyen 10 Besin Önerisi
Diyetislerden; Karaciğeri Temizleyen 10 Besin Önerisi
Diyetislerden; Karaciğeri Temizleyen 10 Besin Önerisi ile ilgili yazımızı okumanızı öneriyoruz.

Ülkemizde milyonlarca kişi tarafından sevilen ve çokça tüketilen bazı içeceklerin araştırmalar sonucu karaciğer sağlığını tehdit ettiği ortaya çıktı..

ABD'de bulunan Tufts Üniversitesi'nin yaptığı araştırma, günde iki kutu asitli içecek içmenin, karaciğer yağlanması riskini arttırdığını belirtti.

Araştırma 2 bin 634 orta yaşlı erkek ve kadın arasında yapıldı.

2 bin 634 orta yaşlı erkek ve kadın arasında gerçekleştirilen testlerde, katılımcılara günde ne kadar şekerli ya da asitli içecek tükettikleri soruldu. Daha sonra bilgisayarlı tomografi (CT) görüntüleme yöntemiyle katılımcıların karaciğerleri incelendi.

Yağlanmaların bazısının alkol içermeyen içecekler tüketmeleri sonucunda oluştuğu tespit edildi.

Araştırmacılar, gazlı diyet içeceklerin ise karaciğere aynı etkide hasar vermediğini belirtti. Şekerli içecekler ayrıca diyabet ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini artırıyor.

Karaciğeri temizleyen 10 besin

Karaciğerinizi rahatlatmak ister ancak bunu nasıl yapacağınızı bilemezsiniz. Oysa doğru yiyecek ve içecekleri seçerek karaciğerinizin temizlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Diyetisyen Gülhan Koca, yorulan karaciğerinizi temizleyecek 10 besin ile ilgili önemli bilgiler verdi. İşte o bilgiler...

Karaciğere faydaları besinler

1- SARIMSAK:  
Sarımsak çok keskin kokuludur. Küçücük miktarda sarımsak bile karaciğer enzimlerini uyararak, toksinlerin vücuttan dışarıya atılmasını sağlar. İçeriğindeki “alisin” ve “selenyum” karaciğerin temizlenmesine yardım

2- GREYFURT: 
Eğer gece oldukça fazla alkol aldıysanız, kahvaltınız da greyfurtu meyve olarak veya sıkılmış halde bulundurmanız mükemmel olabilir. Greyfurt içeriğindeki yüksek miktarda “C vitamini” ve “antioksidanlar” sayesinde karaciğerin doğal yolla hızlı bir şekilde zararlı maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

3- ELMA: 
Elmanın içinde yüksek miktarda bulunan “pektin” maddesi, sindirim aşamasında vücudu toksinlerden arındırılarak temizlenmeye ve karaciğerin işini kolaylaştırmaya yarar.

4- LİMON VE LİMON SUYU: 
Bir bardak su içine sıkılmış limon veya lime suyu, karaciğerden toksinlerin atılmasına yardımcı safranın uyarılmasını sağlar.

5- PANCAR VE HAVUÇ: 
Bu sebzelerin içeriğinde bulunan “flavonoidler” ve “beta karoten” karaciğerin çalışmasını ve sağlıklı bir şekilde çalışmasını destekler.

6- YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER: 
Eğer karaciğerinize ve vücudunuza genel bir detoks yapmak için yardımcı arıyorsanız, yeşil yapraklı sebzeleri yemek yapacağınız en iyi seçimlerden olur.

Üzerinde bulunan yüksek miktardaki “klorofiller” kendi üzerindeki toksinleri de emebilir ve ağır metal, kimyasallar, pestisitleri nötralize ederek karaciğerin ciddi anlamda rahatlamasına ve dinlenmesine destek olur. Ispanak, roka, karahindiba en iyi seçeneklerdir.

7- AVOKADO: 
Avakodo yemek, karaciğerin vücuttan toksinleri temizlenmesi için “glutation” üretimine yardımcı olur. Yapılan çalışmalarda düzenli olarak avakado tüketenlerin daha sağlıklı bir karaciğere sahip olduklarını göstermiştir.

8- TAM TAHILLAR: 
Tam tahıllardaki yüksek “B vitaminleri” karaciğer sağlığı ve fonksiyonları için oldukça yararlıdır. Beyaz un yerine mümkün olduğu kadar tam tahıllı besinleri tüketmeye özen gösterin.

9- ZERDEÇAL: 
Zerdeçal Hint yemeklerinde sıkça kullanılan, yemeğe sarı rengini veren bir baharattır. Enzimlerin karsinojenleri detoksiye etmesine ve serbest radikallerin karaciğere zarar vermesini engelliyen güçlü bir özelliği vardır.

10- CEVİZ: 
İçindeki yüksek miktardaki “arjinin”, “glutation” ve “n-3 yağ asitleri” karaciğerin temizlenmesine yardımcıdır. En iyi şekilde faydalanmak için yutmadan önce iyice çiğnemeye özen gösterin.

-- sponsor içerik --

---