Midyenin Sağlığımıza Faydaları Nelerdir?


Midye dolma en lezzetli sokak yiyeceklerinden biri. Hakkında genelde sağlıksız olduğu yönünde bilgiler olsa da iyi temizlenmiş midye dolmanın aslında büyük faydaları bulunuyor.

Santa Barbara Üniversitesi Profesörü Herbert Waite midyelerin insan sağlığına önemli faydaları olduğunu söylüyor

Bilim adamları midyenin kayalara tutunmasını sağlayan bir madde olduğunu ve bu maddenin yaraların iyileştirilmesinde ve çocuk düşüklerine karşı kullanılabileceğini belirtiyor

- Yapışkanların hiç akla gelmeyecek faydası var

Suya dayanıklı bu yapışkanlar, diyabet hastalarında iç organlara eklenen insülinli yüzeylerin yapıştırılmasına da yardımcı olacak nitelikte. Midyelerdeki bu yapışkanlar o kadar güçlü ki, yetişkin bir insanın ağırlığını bile kaldırabilir.

- Midye eti iyi bir besin kaynağı

Midye eti tüm su ürünleri gibi iyi bir besin kaynağı. Midye, omega 3 bakımından zengin ve çok az kaloriye sahip.

- Kemik sağlığını korur

Midye, sahip olduğu önemli organik bileşeneler, mineraller ve vitaminler sayesinde kemikleri ve dişleri güçlü tutar.

- Sinir sistemine iyi gelir

Midyenin kas, doku ve kemik hassasiyetini artırarak, sinir hücresinin işlevini geliştirmekte olduğu görülmüştür. Bu durumda, sinirlerin düzgün çalışmasını sağlamaktadır. Enerji düzeyleri, ruh, beceri ve metabolizma açısından sağlanan gelişmeler aynı zamanda sinir fonksiyonlarına da olumlu yansımaktadır.

- Kansızlığa iyi gelir

Midye, demir açısından mükemmel bir kaynak olduğu için özellikle tavsiye edilmektedir. Demir içeriği sayesinde kırmızı kan hücrelerinin üretiminde önemli bir rol oynamaktadır. Bu durumda, oksijeni taşıyan hemoglobin ve miyoglobin oluşumunda yer almaktadır. Anemi düşük enerji ve nefes darlığına neden olabilmektedir. Midye tüketimi ise demir takviyesi yaparak bu durumları engellemektedir.

- Diş sağlığını destekler

Midye düzenli tüketildiği takdirde, diş ve dişeti sağlığının iyileştirilmesi için son derece faydalıdır. Özellikle diş eti kanamasının önüne geçebilir.
-- sponsor içerik --

---