Myanmar Nerededir, Myanmar Hakkında Bilgiler

Nedirkibu.com
Myanmar Nerededir, Myanmar Hakkında Bilgiler 

Myanmar Nerededir, Myanmar Hakkında Bilgiler

Myanmar ya da eski adıyla Burma, dünyanın en büyük kara parçası olan Asya kıtasında yer alan bir ülkedir. Konumu itibariyle Asya’nın güneydoğusunda bulunan bu ülke, çok uzun bir süre boyunca Burma olarak isimlendirilirdi.

Halen de bu ismi kullananlar olsa da, ülkenin adı, resmi olarak Myanmar Birleşik Cumhuriyeti olarak değiştirilmiştir. Bölgede yer alan egemen devletler arasında bulunan Myanmar, son yıllarda uyguladığı vahşi politikalarla günde gelir. 

İnsan hakları meselesi ile doğrudan çelişen ve de uluslararası anlamda suç teşkil eden birçok davranışı sergileyen bu ülke, dünyanın kendisine sessiz kalmasını bir fırsata çevirmiştir.

Ülke, aslında desteğini ve de gücünü bölgede yer alan ve de kısmen de olsa kendisiyle aynı görüşü savunan ülkelerden alır. Bakıldığında Myanmar batıda Hindistan ve Bangladeş, doğuda Laos ve Tayland, kuzey ve kuzeydoğuda Çin Halk Cumhuriyeti ile komşudur. Bu ülkeler arasında Bangladeş nüfusunun büyük bir çoğunluğu Müslüman olan ülke olarak dikkati çeker. Burma olarak da bilinen Myanmar’da da Müslümanlar yaşar.

Bu Müslümanlara Arakan Müslüman’ı denilmektedir. Ancak bunlar uzun yıllar boyunca yaşadıkları bu coğrafyada son yıllarda daha önce hiç karşılaşmadıkları kadar eziyete maruz kalırlar. 

Bu anlamda köyleri, dindaşları çetin bir şekilde şiddete maruz kalan Myanmarlı Arakanlılar, çareyi kaçmakta bulurlar. Aksi halde canlarından olacaklarını çok iyi bilirler.

Yaşanan vahşet sonrasında Türkiye’nin de maddi ve manevi desteği sonucunda Bangladeş’in kabul ettiği Myanmarlı Arakanlılar, kendilerine yeni bir hayat kurabilecekler midir; bu henüz bilinmemektedir. 

Bengal Körfezi boyunca uzanan ülke sınırı, ayrıca Andaman Denizi’ne de komşu konumundadır.

Myanmar Nerededir, Myanmar Hakkında Bilgiler

Sınırları dahilinde çok sayıda farklı ırka ve de dine mensup vatandaşı barındıran Myanmar, son yıllar uyguladığı politikalarla dünyanın tepkisini çekmektedir. 

Ülke içinde çok sayıda önemli yerleşim yeri bulunsa da, bunlar arasında en göze çarpan hiç şüphe yok ki, Naypyidaw’dır.

Her ne kadar günümüzde bu şehir başkent olsa da, çok daha önceki bir zamanda ülkeye başkentlik yapan şehir, Yangon’du. Yangon artık başkent olmasa da, yine de ülkenin en popüler şehirlerinden olup, aynı zamanda nüfusu itibariyle Myanmar’ın en büyük şehri konumundadır. 

Myanmar, 1997 yılıyla beraber ASEAN’a da dahi olmuş ve de önemli sayılabilecek bir adım atmıştır.

Ülkenin sınırları dahilinde yaşayan insanların yüzde 68’lik bir kısmı Bamar ırkına mensup olup, doğal olarak ülkeyi yönetirler. Geride kalan azınlık statüsü altında olan Şan, Karen ve Rakine ırkları da bu ırk sonrasında gelir.

Myanmar’a ulaşma Türkiye üzerinden biraz çetrefillidir. Doğrudan tarifeli bir sefer olmaması, bu durumda aktarma zorunluluğunu da beraberinde getirmiştir. Aktarmaların büyük bir kısmı Çin Halk Cumhuriyeti üzerinden gerçekleşir.

Ülkede yerleşik statüde 52 milyona yakın insan yaşar. Kişi başına düşen milli gelir hesaba katılırsa, Myanmar, Afrika ülkelerinin birçoğunun da arkasında yer alır. Bu anlamda fakir bir Asya ülkesi olan Myanmar, kalkınma girişimleri nazara alınırsa, adeta yıllardır yerinde saymaktadır.

Yorum Gönder

0Yorumlar

Değerli Ziyaretci;

1- Bu konu ile ilgili sorunuz veya tavsiyeniz varsa yorum ekleyerek bizle ve diğer ziyaretçilerimizle düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

2- Yorumlarınızda sorduğunuz sorular araştırıldıktan sonra cevaplanacaktır. "Bana Bildir" butonu işaretlemeniz halinde sorunuz cevaplandığında bildirim alacaksınız.

3- Herhangi bir üyeliğiniz yoksa, Anonim Kullanıcıyı seçerek de yorum ekleyebilirsiniz.

Yorum Gönder (0)