Togo Nerededir, Togo Hakkında Bilgiler 

Togo Nerededir, Togo Hakkında Bilgiler


Togo ya da resmi adıyla Togo Cumhuriyeti, Afrika kıtasında yer alan bir ülkedir. Bu ülke, söz konusu Afrika coğrafyasının en önde gelen ülkeleri arasında sayılır. 

Batı Afrika olarak ifade edilen hatta konumlanmış olan Togo, bulunduğu coğrafyada batıda Gana, doğuda Benin ve de kuzeyde Burkina Faso ile komşu durumundadır.

Güney hattında da Gine Körfezi bulunan bu ülke, sınırları dahilinde çok sayıda yerleşim yerine sahiptir. Kentleri arasında en önde geleni, Togo’ya başkentlik yapan Lome’dir. Lome, bu anlamda ülkenin siyasi, iktisadi, kültürel ve de akademik merkezi konumundadır.

Togo da, tıpkı diğer Afrika ülkeleri gibi çok uzun yıllarca Avrupalı devletler tarafından kolonileştirilmiştir. Bunun etkilerini görmek halen de mümkün, ve de ülkenin yasal mevzuatlarına da yansıyan birçok kolonisel temel kavram söz konusudur.

Afrika’nın en küçük devletleri arasında yer alan Togo, nüfusu ile de kıtanın küçük ülkelerinin arasında kendisine yer bulur. Başkenti Lome, olan bu ülke; siyasi ve de ekonomik olarak bu şehre endekslidir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi çok uzun bir süre Avrupa devletlerince ele geçirilmiş ya da başka bir ifadeyle sömürülmüş bir vaziyette olan Togo, bu anlamda Fransız etkisinin en yoğun görüldüğü Afrika ülkelerinin başını çeker. Ülkede yaşanan Fransız etkisini halen yasal düzlemde de görmeniz mümkündür.

Togo Nerededir, Togo Hakkında Bilgiler


Anayasal bağlamda ülkenin resmi dili Fransızcadır. Bunun yanı sıra Togo’da başka diller de halk tarafından faal olarak kullanılır. Bunlar arasında Ewe ve Kabiye dilleri öne çıkar. Başka dillerin de Fransızcaya ek olarak konuşulması, yasal düzlemde bu yerel statüdeki dillerin de tanınması sonucunu doğurmuştur.

Togo, Fransız sömürgesi olduğu dönemde Fransa toprakları için çok sayıda işçiyi Avrupa’ya göndermiştir. Bunları köle statüsünde kullanan Fransızlar, bir sonraki modernizasyonu sonrasında bu köle göçmenlere haklar tanımış ve de bunların zaman içersinde Fransızlaşmasına olanak sağlamıştır. Fransa’nın yoğun bir şekilde sömürdüğü Batı Afrika coğrafyasında birçok ülke 1960 yılıyla beraber bağımsızlığına kavuşmuştur.

Resmiyet açısından 27 Nisan 1960 tarihinde bağımsızlığını kazanan Togo, bu tarihle beraber Afrika’nın önde gelen bağımsız devletlerinden birine dönüşmüştür.

Ekonomik olarak her geçen gün daha da ileri giden bir ülke olmayı başaran Togo, özellikle de uluslararası sularla bağlantısı olan bir Afrika devleti olmasının avantajlarından sonuna kadar faydalanmaktadır. 

Yine de Avrupalıları kendilerine örnek alan Togolular, daha iyi bir hayat için Avrupa’ya yerleşmenin hayalini aktif bir şekilde akıllarında tutmaktadırlar ve de bu uğurda çok sayıda kayıp da vermektedirler. Hal böyle olunca, Togolu göçmenler Akdeniz’de yaşamını yitiren Afrikalılar arasında yer alır.

Togo, sınırları dahilinde yaklaşık olarak 8 milyon insan yerleşik bir biçimde yaşamaktadır. Bu nüfusun yanı sıra dünya genelinde de 500 bine yakın Togolunun yaşadığı düşünülmektedir. Söz konusu ülkeye ulaşmak için aktarmalı bir seyahati göze almalısınız. Bu anlamda seyahat süresi ortalama 6 ila 8 saat arasında değişiklik gösterir.
-- sponsor içerik --

---