Lavanta Çayı Faydaları, Lavanta Çayı İle İlgili Merak Edilenler

Nedirkibu.com
Lavanta Çayı Faydaları, Lavanta Çayı İle İlgili Merak Edilenler
Lavanta Çayı Faydaları, Lavanta Çayı İle İlgili Merak Edilenler


Lavanta Çayı Faydaları, Lavanta Çayı İle İlgili Merak Edilenler

Kokusuyla bilinen lavantanın çayı sağlığa faydalı olarak bilinmektedir. Lavanta Çayı ile ilgili bilgiler yazımızda.

Başta Kuzey Afrika ve Akdeniz'in dağlık bölgeleri olmak üzere Avustralya, Güney Avrupa, Rusya gibi farklı bölgelerde de yetişen bitki, mavi ve mor çiçekleri ve kokusuyla dikkat çeken lavantanın sağlık üzerinde pek çok yararları vardır. 

Sakinleştirici etkisi ile bilinen lavanta çayı uzmanlar tarafından önerilmektedir. Peki, lavanta çayının faydaları nelerdir? Lavanta çayı neye iyi geliyor? Merak edilen bilgiler nedirkibu.com da...

Lavanta çayı, Lavandula angustifolia olarak bilinen lavanta çiçeğinin taze veya kurutulmuş tomurcuklarından yapılır. Lavanta çayı kendine özgü bir lezzet ve aromatik bir kokuya sahiptir. 

Lavanta ayrıca rahatlatıcı kokusu sayesinde vücut bakım ürünlerinde, kozmetik ürünlerinde ve güzellik ürünlerinde sıkça kullanılmaktadır. Şimdi, lavanta çayının faydaları nelerdir? Lavanta çayı neye iyi geliyor? Gelin hep birlikte öğrenelim.

LAVANTA ÇAYININ FAYDALARI NELERDİR?


Lavanta çayının insan sağlığı açısından faydalarından bazıları şunlardır:

 • – Hazımsızlık, gaz ve şişkinliği hafifletir.
 • – Sakinleştirici etkisiyle rahat bir uyku uyumaya yardımcı olur.
 • – İltihabı azaltabilen ve bir dizi ciddi rahatsızlığı önleyebilen anti-enflamatuar özelliklere sahiptir.
 • – Kasların ve eklemlerin iltihaplanmasını azaltarak ağrıyı hafifletir.
 • – Kan pıhtılaşma riskini azaltarak kalp hastalığını önleyebilir.
 • – Stres ve kaygıyı giderir.
 • – Kas spazmlarını en aza indirir.
 • – Soğuk algınlığı ve gripten kurtulmaya yardımcı olur.
 • – Lavanta çayı C vitamini, kalsiyum ve magnezyum içerir. Bu besinler bağışıklık sağlığını destekler ve insan vücudunun bakteriyel, fungal ve viral enfeksiyonlarla savaşmasını kolaylaştırır.
 • – Vücudu detoksifiye eder.
 • – Bulantıyı tedavi edebilir.
 • – Solunum problemlerine iyi gelir.
 • – Ciltteki kırmızı lekelere ve sivilcelere iyi gelir.
 • – Mantar ve yaraların iyileşmesine katkıda bulunur.
 • – Deri üzerindeki kızarıklık ve döküntülerin yok olmasına yardımcı olur.
 • – Yaşlanma ile birlikte görülen kırışıklıkların azalmasına yardımcı olur.
 • – Cilt çatlaklarının giderilmesine destek olur.


Lavanta çayı kaç gün içilmeli?

Eğer lavanta çayı faydaları tedavi amaçlı düşünülüyorsa 15 günlük periyotlar halinde denenmeli ve mutlaka ara verilmelidir.

Lavanta çayının zararları nelerdir?

Lavanta çayı, lavantaya alerjisi olan insanlarda, nefes almada zorluk, deri döküntüsü ve boğaz tahrişini içeren alerjik bir reaksiyona sebep olabilir. Her şifalı bitki de olduğu gibi bunu da ideal oranda tüketmek gerekir. Yemeklerden hemen sonra tüketmeyip biraz zaman geçmesini beklemeniz sağlıklı olacaktır

Lavanta çayı faydaları zayıflatır mı?

Lavanta çayı direkt olarak zayıflatmasa da stresi düşürmesi ve buna bağlı olarak yorgunluğu düşürmekte olduğu için kan şekeri sorunlarının önüne geçer. Buna bağlı olarak da kilo verilmesine yardımcı olabilir.

Lavanta çayı karaciğeri temizler mi?

Lavanta, karaciğer yağlanmasına karşı mükemmel bir destekleyicidir. Lavanta kürü, kemoterapiye bağlı gelişen karaciğer enzimlerinin yükselmesi durumunda kısa zamanda kontrol altına alınarak normal seviyelerine inmelerini yardımcı olur.

Lavanta çayı uyku yapar mı?

Sakinleştirici etkisiyle rahat bir uyku uyumaya yardımcı olur.

Lavanta kaynatmak mikrop öldürür mü?

Yarım litre kaynayan suya bir avuç lavantayı atıp odada tutarsanız odadaki mikropları öldürür.

Lavantanın cilde faydaları nelerdir?

Temizliyor, güçlendiriyor, rahatlatıyor. Lavanta kalsiyum, protein, A ve C vitaminleri açısından oldukça zengin. Ayrıca son derece önemli bir antioksidan. Antiseptik ve antifungal olması nedeniyle cilt için güçlü bir temizleyici.

Lavanta çayı boğaza iyi gelir mi?

Lavanta ile elde edilen çay, üst solunum yollarında meydana gelen iltihaplanmaların, vücuttan atılmasına yardımcıdır. Yutma zorluğu ve boğaz şişkinliği olan kişilerin kullanması durumunda, bu sorunlarından kurtulmaları mümkün olabilir.

ÖNEMLİ NOT: Lavanta çayı çok az yan etkiye sahiptir. Ancak, lavanta veya benzeri çiçekli bitkilere alerjisi olan kişiler lavanta çayı içmekten kaçınmalıdır. Bu çiçeklere duyarlı insanlar, nefes almada zorluk, deri döküntüsü ve boğaz tahrişini içeren alerjik bir reaksiyon geliştirebilir. Ayrıca, hamile kadınlar, östrojen hormonunu taklit etme kabiliyeti nedeniyle lavanta çayı içerken dikkatli olmalıdır. Hamile veya emzirirken bitki çayları tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmak en iyisidir.
Tags

Yorum Gönder

0Yorumlar

Değerli Ziyaretci;

1- Bu konu ile ilgili sorunuz veya tavsiyeniz varsa yorum ekleyerek bizle ve diğer ziyaretçilerimizle düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

2- Yorumlarınızda sorduğunuz sorular araştırıldıktan sonra cevaplanacaktır. "Bana Bildir" butonu işaretlemeniz halinde sorunuz cevaplandığında bildirim alacaksınız.

3- Herhangi bir üyeliğiniz yoksa, Anonim Kullanıcıyı seçerek de yorum ekleyebilirsiniz.

Yorum Gönder (0)