Mutasyonlu Koronavirüs belirtileri neler?
Mutasyonlu Koronavirüs belirtileri neler?


Mutasyonlu Koronavirüs belirtileri neler?

Koronavirüs mutasyona uğrayarak daha tehlikeli ve bulaşıcı bir hal aldı. Mutasyonlu Koronavirüsün normal koronavirüs belirtilerinden farkı var mı? 

Dünyada birbiri ardına ortaya çıkan korona virüsü mutasyonları, salgın endişesini daha da artıyor.

Birçok Avrupa ülkesinin yanı sıra ülkemizde de görülen mutasyonlu Koronavirüse karşı vatandaşlar da önlemlerini arttırdı. Mutasyonlu korona virüs belirtileri arasında öksürük ve solunum semptomlarının daha fazla olduğu belirtiliyor.

Yapılan ilk incelemelerde yüzde 70 daha bulaşıcı olduğu tespit edilen mutasyonlu korona virüs, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de korku ve endişe yarattı.

MUTASYON VE VARYANT NEDİR?


Mutasyon virüsün genel yapısındaki değişikliklerdir. Varyant ise mutasyonla gelişen yeni virüse denir.

MUTASYONLU CORONA VİRÜS BELİRTİLERİ


Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, geçtiğimiz haftalarda mutasyonlu corona virüse ilişkin açıklamalar yaptı.

Prof. Dr. İlhan, mutasyonlu virüsün öldürücülüğünün az olmasının iki nedeni olabileceğine vurgu yaparak, “Bulaştığı kişi sayısı fazladır, daha hafif hastalık yapıyor olabilir ya da bulaştıklarında bir bölümünde yine hastalık olabileceği gibi bir bölümü daha hafif geçiriyordur, o yüzden de öldürücülük hızı düşmüş olabilir. Bunu takip edip görmek gerekiyor. 

Kısıtlamalara uymak gerekiyor, vatandaşlarımız şunu düşünmeli; eğer yüzde 70 bulaştırıcılık fazlaysa en az benim iki kat önlem almam gerekiyor. 

İngiltere'den gelen 15 hastanın tedavisinin devam ettiğini biliyoruz, yakınları da karantinada.

İngiltere'deki meslektaşlarımız, öksürük ve solunum semptomlarının daha fazla olduğunu söylüyorlar. Burada da muhtemelen öyledir” ifadesini kullandı.

-- sponsor içerik --

---