Kuraklık Su Kesintilerine Yol Açacak Mı?

Nedirkibu.com
kuraklık blogger ile ilgili görsel sonucu
Kuraklık Su Kesintilerine Yol Açacak Mı?

Su kesintileri yaşanacak mı?

Orman ve Su İşleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye genelinde yaşanan kuraklığa rağmen hiçbir ilimizde su sıkıntısı yaşanmayacağı belirtilerek, "Yaşanan kuraklığa rağmen alınan tedbirler neticesinde ülkemizde herhangi bir su sıkıntısı yaşanmamaktadır. 1 Ocak 2013 - 31 Aralık 2013 tarihleri arasında ülke genelinde ortalama yağış miktarı 564 mm olarak gerçekleşmişken, bu yağış miktarı uzun yılları kapsayan ortalamasından ve geçen yıl yağışından az olarak gerçekleşmiştir. Yağışlarda, normale göre yüzde 13, 2012 yılına göre ise yüzde 24 azalma gözlendi" bilgilerine yer verildi.

"TÜRKİYE YILDA 44 MİLYAR M3 SU TÜKETİYOR"

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamanın satır başlıkları şu şekilde: "Yıllık toplam kullanılabilir su miktarı 112 milyar m3 olan Türkiye bunun 44 milyar m3'ünü tüketiyor. Tüketilen bu suyun yüzde 73'ü yani 32 milyar m3'ü sulamada, yüzde 16'sı yani 7 milyar m3'ü içme-kullanma suyunda, yüzde 11'i yani 5 milyar m3'ü ise sanayi ihtiyacı olarak kullanılıyor. İçmesuyu Barajlarında 10,5 Milyar m3 su bulunuyor. Türkiye'de bulunan 79 adet içmesuyu maksatlı barajın 20 Şubat 2014 tarihi itibari ile ortalama doluluk oranı yüzde 54 seviyesinde olup, bu barajlarda toplam 10,5 milyar m3 su bulunuyor. İşletmede olan 207 adet sulama maksatlı barajlarda ortalama doluluk oranı yüzde 47 seviyesinde bulunuyor. Geçen yıl bu seviye yüzde 50 idi. Sulama maksatlı barajlarda şu anda toplam 24 milyar m3 su bulunuyor. Sulama suyu ile alakalı da Nisan ayında değerlendirme yapılacak eğer gerekli ise o zaman kamuoyu ile paylaşılacaktır. Bugün itibariyle işletmede olan 89 adet enerji maksatlı barajda doluluk oranı ise yüzde 44,5 seviyesinde ve toplam 28 milyar m3 su bulunmaktadır.

"81 İLİMİZİN SU DURUMU SÜREKLİ TAKİP EDİLİYOR"

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu'nun başkanlığında müsteşar, müsteşar yardımcıları ve su ile alakalı genel müdürlerin iştirakı ile bir toplantı düzenlenerek 81 ilin içme ve kullanma suyu durumu gözden geçirilmiş, alınması gereken tedbirler tespit edilerek ülkemizin hiçbir ilinde su sıkıntısı yaşanmaması için gerekli çalışmalar kararlaştırılmıştır. 2014 yılında hiçbir ilimizde su sıkıntısı yaşanmaması için gerekli çalışmalar yapılmaktadır. Ayrıca Kocaeli ve Sakarya illerimizde su sıkıntısı yaşanacağı yönünde basın ve yayın organlarında bu konuda yetkisi ve ihtisası olmayan kişi ve kurumlarca haber ve beyanatlara rastlanmaktadır. Yapılan toplantıda Kocaeli ve Sakarya illerinin içme ve kullanma suyu ihtiyaçları, mevcut kaynakları, Sapanca Gölünün durumu konunun uzmanlarınca incelemeye alınarak bu illerde de 2014 yılı için, içme ve kullanma suyu açısından bir sıkıntının yaşanmayacağı ortaya çıkmıştır.

"SAPANCA GÖLÜ'NDE EKOLOJİK DENGEYİ OLUMSUZ ETKİLEYECEK BİR DURUM BULUNMAMAKTADIR"

Son zamanlarda Sapanca Gölü ile alakalı basında gerçeği yansıtmayan haberler yer almaktadır. Bakanlığımızca Sapanca Gölü Havza Koruma Eylem Planı 2013 yılında tamamlanmıştır. Uzmanlarca yapılan değerlendirmelerde, 2014 yılı sonuna kadar Sapanca Gölü'nde içme ve kullanma suyu maksadıyla çekilecek su miktarının, gölün ekolojik dengesini ve içindeki canlıları etkileyemeyeceği neticesine varılmıştır. Zaten Sapanca Gölü'ndeki su seviyesinin geçmişte bu seviyelere düştüğü yıllar olmuştur. Sapanca Gölü ile ilgili resmi kaynakların dışında yapılan açıklamalar gerçeği yansıtmamaktadır." denildi.
Tags

Yorum Gönder

0Yorumlar

Değerli Ziyaretci;

1- Bu konu ile ilgili sorunuz veya tavsiyeniz varsa yorum ekleyerek bizle ve diğer ziyaretçilerimizle düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

2- Yorumlarınızda sorduğunuz sorular araştırıldıktan sonra cevaplanacaktır. "Bana Bildir" butonu işaretlemeniz halinde sorunuz cevaplandığında bildirim alacaksınız.

3- Herhangi bir üyeliğiniz yoksa, Anonim Kullanıcıyı seçerek de yorum ekleyebilirsiniz.

Yorum Gönder (0)