Google 16.Yaşını Kutluyor!

Dünyada milyarlarca insanın Açılış sayfasını oluşturan Google doğum gününü kutluyor.Bu yazımızda Google ile ilgili bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

Google Nasıl Kuruldu? Google Nerede Kuruldu? Google'ın Kurucu Kim? Google Hangi Ülkenin?
Google Doodle’larına yenisini ekledi. Büyük ilgi gören bu yeni Doodle ise Google’ın kendi doğum günü. Google bugün 16. Yaşını kutluyor. 4 Eylül'de kurulan Google, doğum gününü 27 Eylül’de kutluyor.

Google kendi doğum günü için 27 Eylül’de Doodle hazırladı. 16 sene önce kurulan Google bir garajda, Stanford Üniversitesi öğrencileri olan Larry Page ve Sergey Brin tarafından kuruldu.  Larry Page ve Sergey Brin “Google Guys” olarak da anılmakta.

Google özel bir şirket olarak 4 Eylül 1998 tarihinde kuruldu ve 19 ağustos 2004 tarihinde halka arz edildi. Bu dönemde Larry Page ve Sergey Brin 20 yıllık yani 2014 yılına kadar  Google’da çalışmak üzere Eric Schmidt  ile anlaştı. Kuruluşundan itibaren misyonu tam olarak “dünyadaki bilgiyi organize etmek, bunu evrensel  olarak erişilebilir ve kullanılabilir hale getirmek”tir. Resmi olmayan sloganı ise ”Don’t be evil” (kötü olma)dır. Bu slogan google mühendisi  Amit Patel tarafından bulunmuş ve Paul Buchheit tarafından desteklenmiştir.  Şirketin merkezi Mountain View, California’dadır.

Google dünya çapında bir milyondan fazla sunucuyla çalıştığı tahmin edilmekte. Bir milyardan fazla arama isteğini işlediği ve kullanıcılara Google tarafından oluşturulan gün başına yirmi dört petabayt olduğu bilinmekte.
Gerçekleşen büyüme hızı, şirketin temel web arama motorunun ötesinde ürünler, satın almalar ve ortaklık zincirinin meydana gelmesini sağladı. Şirket ;Orkut, Google Buzz, Google+ gibi sosyal ağ araçları, elektronik posta hizmeti için Gmail, web tarayıcısı olarak Google chrome, Fotoğraf görüntüleme ve düzenleme için Picasa ve anlık mesajlaşma için Google Talk gibi uygulamaları masaüstüne kadar gelmiştir.

Alexa, internette en çok ziyaret edilen web sitesi olarak “google.com”u listelemektedir. Youtube, Blogger, Orkut gibi Google’a ait diğer siteler ve çok sayıda uluslararası Google sitesi(google.co.in, google.co.uk vb.) ise en çok ziyeret edilen siteler arasında yer almakta. Şirket, BrandZ marka değeri veritabanı listesinde ikinci sırada yer almaktadır.
-- sponsor içerik --

---