Yeşillik olarak dünya genelinde çok popüler olan maydanoz, aynı zamanda çok besleyicidir.

Maydonozun Faydaları Nelerdir? Maydonoz Hangi Hastalıklara İyi Geliyor?
Maydanoz; yaklaşık 2.000 yıldır yetiştirilen ve insanlar tarafından kullanılan bir bitkidir. Çalışmalar bu bitkinin tıbbi özellikleri nedeniyle orta çağdan beri popüler olarak kullanıldığını gösteriyor. Kelimenin kökeni Yunancadan gelmektedir. Eski Yunanlılar tarafından kutsal kabul edildiğinden ve aynı zamanda iyileştirici özellikleri olduğunu bildikleri için bu bitkinin, mezarları süslemek için kullanıldığı düşünülmektedir. Maydanozu yemekleri süslemek için ilk kullanan Romalılar oldu. Ancak günümüzde pek çok toplumda maydanoz bir garnitür olarak görülüp kullanıldıktan sonra atılmaktadır. Bunun nedeni pek çok kişinin maydanozun besin değerlerinden ve sağlığa faydalarından habersiz olmasıdır.

Çeşitleri: 
Birçok maydanoz çeşidi olmasına rağmen bunların arasında iki türü en popüler olanlarıdır. Bunlar düz yapraklı ve kıvırcık yapraklı tipleridir. Düz yapraklı maydanozlar daha kıvrımsız, sivridir ve bunlara İtalyan maydanozu da denir. Bu çeşitlerin sağlık yararları da iyi bilinir ve tıbbi amaçlar için çok yaygın olarak kullanılır. Orta ve Doğu Avrupa mutfağında kullanılan daha bir çok çeşidi vardır. “Hamburg Maydanozu” olarak bilinen bir türünün büyük, beyaz şalgam benzeri bir kökü ve uzun boylu, eğrelti benzeri yaprakları vardır. Hamburg maydanozunun kökü çorbalarda ve salatalarda kullanılabilir, yapraklarının ise kereviz benzeri bir tadı vardır. Tüm bu çeşitler arasında, İtalyan maydanozu çok daha güçlü bir lezzete sahiptir ve daha yaygın olarak kullanılmaktadır.

Besin Değerleri:

K vitamini, A vitamini, beta karoten, C vitamini, demir ve folat bakımından çok zengin bir kaynaktır. Bunların dışında diğer vitamin ve mineralleri yüksek miktarda içerir ve aynı zamanda kalorisi çok düşüktür. Maydanoz myristicin, limonen, öjenol, alfa-tuyen gibi uçucu yağ bileşikleri içerir. Apiin, apigenin, crisoeriol ve luteolin’in gibi flavonoidler de bu bitkide mevcuttur. Bu bileşikler önümüzdeki birkaç paragrafta ele alınacak eşsiz sağlık faydalarını bizlere sunar.

Sağlık Faydaları:

Çorbalar, et yemekleri ve daha bir çok yemeği süslenmesinin haricinde içerdiği sayısız besin maddeleriyle sağlığa bir çok faydası vardır. Maydanoz çayı çeşitli sağlık sorunları için bir çare olarak kullanılmaktadır. Bu bitki şişkinlik, hazımsızlık ve adet bozukluklarını tedavi etmek için, Antik Yunan ve Ayurveda tıbbında kullanılmıştır. Özellikle yapraklar, kökler ve tohumlar olmak üzere bu bitkinin hemen hemen tüm parçaları tıbbi amaçlar için kullanılır. Ayrıca genellikle tıbbi amaçlı kullanılanın İtalyan maydanozu olduğu gözlenmiştir.

-Kalp damar sağlığına iyi gelen folat içerir. Folat homosisteini (yüksek düzeylerde kan damarlarına zarar verebilen tehlikeli bir molekül) zararsız moleküller haline dönüştürerek, felç ve kalp krizi riskini azaltmak için yararlıdır.

-Maydanozun düzenli tüketimi kan basıncını düşürmek için faydalıdır ve yüksek tansiyona bağlı olabilecek hastalıkların riskini azaltır.

-Maydanozun en önemli faydalarından biri de sağlıklı böbrek fonksiyonlarını sağlamasıdır. Fazla su ve tuzun atılmasını sağlar. Bu bitki aynı zamanda mesanenin güçlendirilmesi ve böbrek taşlarının önlenmesi için iyidir.

-Damarlarındaki yapışkan kalıntıların erimesini sağladığı böylece kan damarlarının temizliği için iyi olduğu söyleniyor. Maydanoz aynı zamanda kan damarlarının esnekliğini sağlamak için de iyidir.

-Maydanozdaki yüksek C vitamini seviyeleri osteoartrit ve enflamatuar poliartrit gibi romatoid artrit çeşitlerinin oluşmasını engeller.

-Cinsel fonksiyonların artırılması da maydanozun sağlık faydalarından biridir. Ayrıca adet sorunlarını tedavi etmek için bir bitkisel ilaç olarak yaygın bir şekilde kullanılır.

-Uygun hücre bölünmesinde folat önemli bir rol oynadığı için bu bitkinin tüketimi, tümörlerin önlenmesi için de yararlıdır. Özellikle kolon ve serviks kanserine neden olan anormal ve hızlı hücre bölünmesini önler. Maydanozda bulunan antioksidanlar ve flavonoidler de tümör ve kanserin gelişiminin önlenmesinde yararlıdır.

-Maydonoz içerdiği yüksek klorofil içeriği sayesinde nefesin tazelenmesini sağlar ve kötü ağız kokusunun önlenmesine yardımcı olur.

-Ayrıca sağırlık, kulak enfeksiyonları, çürükler, sindirim problemleri, kansızlık, ishal, safra taşı, gut, böcek ısırıkları, karaciğer tıkanıklığı, dişlerin güçlendirilmesini sağlar ve aynı zamanda kilo vermede çok etkilidir.

Kurutulmuş hali bile çeşitli sağlık sorunlarını tedavi etmek için kullanılabilir. Kuru maydanoz özellikle mide-bağırsak bozukluklarını ve üriner sistem enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılır. Tüm bu faydalarını düşündüğünüzde maydanoz mucize bir bitkidir. Artık sadece yemekleri süslemek için değil sağlığınız için de maydanoz tüketmeyi unutmayın!
-- sponsor içerik --

---