Hıdırellez zamanı geldi! Bugün Hıdırellez bayramı dileklerle kutlanacak ve Hıdırellez mesajları, manileri paylaşılacak. Sizler için özel olarak yazdığımız Hıdırellez mesajları ile sevdiklerinizi sevindirebilirsiniz. Peki yazın habercisi, bereketin bayramı Hıdırellez'de nasıl dilek tutulur, bu gece neler yapılır?

Hıdırellez Nedir? Hıdırellez Ne Zaman? Hıdırellez'de Dilek Nasıl Tutulur?
Hıdırellez Nedir? Hıdırellez Ne Zaman? Hıdırellez'de Dilek Nasıl Tutulur?

Bu akşam (5 Mayıs ) Hızır aleyhisselam ile İlyas aleyhisselamın yeryüzünde buluştukları gün. Bugün Balkanlardan, Anadolu'ya uzanan geleneksel olarak gül ağacına dilek bağlanarak kutlanan Hıdırellez bereketin habercisidir. Bu gecede insanlar sadece dilek dilemezler, bir araya gelerek etkinlik müzikler, oyun havaları eşliğinde eğlenirler de.. Ayrıca Hıdırellez'de ateş yakılıp üstünden atlanır ve bu sırada da dilek tutulur. Peki Hıdırllez'de nasıl dilek dilenmesi gerektiğini biliyor musunuz?


HIDIRELLEZ'DE NASIL DİLEK TUTULUR?

Hıdırellez zamanı dilek dilemek için çeşitli şeyler yapılır. Dileğinizi bir kağıda yazıp çizebilir ve gül ağacına kırmızı bir kurdele ile bağlayabilir veya dibine bırakılabilir. Dilek dilenirken de dilek duası edilir. Ertesi sabah da dileklerin bırakıldığı gül ağacına gidilip dilek notu alınır ve suya konur.

DİLEK DUASI

Bismillahirahmanirahim, Bin bir adım bir adım /Allah bir adım adım / Kerim kerem Allah /Başımda bir duman var yardım eyle ya Allah / La ilaha illallah muhammeden resullullah yetiş imdadıma hızır ile Allah birsin sen kulla mişersin biz gibi kulların yardımcısı sensin hızır deryada erdim murada amin.

Hıdırellez ya da Hızır günü özellikle Türk dünyasında Hızır (as) ile İlyas'ın (as) yeryüzünde buluştukları gün olarak kutlanmaktadır. Bu günde başta dilek tutmak olmak üzere geleneksel olarak çeşitli etkinlikler gerçekleştirilir. Peki Balkanlar, Anadolu ve Mezopotamya topraklarında görülen Hıdırellez ne zaman kutlanır?

HIDIRELLEZ GELENEKLERİ

Hıdırellez gecesinin en önemli ve yaygın geleneği dilek tutulmasıdır. Hızır'ın (as) uğradığı yerlere bereket vereceğine inanılır ve böylece dileklerin gerçekleşeceğine inanılır. Hıdırellez kutlamaları genellikle yeşillik, ağaçlık alanlarda yapılır.

Anadolu'da gül ağacının dibine 7 fasulye ya da nohut ekme geleneği de vardı. Gömen kişi kötülüklerin yakınlarına, sevdiklerine değil bu fasulye veya nohutlara gelmesini diler.

İnsanlar Hıdırellez gecesi dileklerini bir kağıda yazıp kırmızı bir kurdele ile bir gül ağacına bağlarlar. Bunun yanından ateş yakıp üstünden atlamak suretiyle de dilek tutulmaktadır.

Dilek dileme dışında o gece baht açma törenleri de düzenlenir. Bunlara İstanbul ve çevresinde “baht açma”, Denizli ve çevresinde “bahtiyar”, Yörük ve

Türkmenlerde “mantıfar”, Balıkesir ve çevresinde “dağara yüzük atma”, Edirne ve çevresinde “niyet çıkarma”, Erzurum'da “mani çekme” adı verilir.

Anadolu'nun farklı köşelerinde Hıdırellez'e özgü farklı adetler mevcuttur. Kimi yörelerde Hıdrellez Günü yapılan duaların ve isteklerin kabul olması için sadaka verme, oruç tutma ve kurban kesme adeti vardır. Kurban ve adaklar “Hızır hakkı” için olmalıdır. Zira tüm bu hazırlıklar Hızır'a (as) rastlamak amacına yöneliktir.

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesine bağlı Yörük köylerinde bir yıllık yoğurt mayası, Hıdırellez ve bu günü takip eden 2 gün süresince sabah ezanı ile tan ağarması arasındaki vakitte doğadaki bitkilerin üzerinden toplanan çiy tanelerinden sağlanır.

Trabzon-Şalpazarı İlçesi’nde maya katılmadan yoğurt yapılır. Mayalama sıcaklığındaki sütün içine besmeleyle bir tahta kaşık konur. Bu şekilde elde edilen maya bir yıl kullanılır. Gelecek yıl tekrar değiştirilir.

HIDIRELLEZ BAYRAMININ KÖKENİ

Hızır (as) ve Hıdırellezin inancının kaynağı ile ilgili olarak farklı teoriler mevcuttur. Kimilerine göre bu inancı Orta Asya, Ortadoğu ile Anadolu kültürlerine aittir. Kimilerine göre de İslamiyet öncesi Orta Asya Türk kültür ve inançları ile ilintilidir.

Aslında Hıdırellez Bayramı'nı ve Hızır (as) inanınışı tek bir kültüre bağlamak mümkün değildir. İlk çağlardan itibaren Mezopotamya, Anadolu, İran,Osmanlı itibâriyle Balkanlar ve hatta bütün Doğu Akdeniz ülkelerinde bahar ya da yazın gelişiyle belli başlı sevinç kutlamaları yapılmaktadır.
-- sponsor içerik --

---