Zerdeçal ile Kanser Tedavisi Araştırmaları
Zerdeçal ile Kanser Tedavisi Araştırmaları


Zerdeçal ile ilgili araştırmalar son sürat devam ediyor. Zerdeçalin içerisinde bulunan kurkumin maddesi kansere çare olabilir. Yurt içinde ve yurt dışında araştırmalar devam ediyor. Başarılı sonuçlar alınmaya başlandı. Ancak zerdeçal baharat olarak tüketildiğinde bağırsaklardan emilimi yok denecek kadar az. Bu nedenle ilaç formunda kurkumin etken maddesinin bulunduğu hap-kapsül tarzında araştırmalara yoğunluk verildi.

Eczanelerde bu tarz gıda takviyesi ürünleri bulabilirsiniz. Türkiyede kurkumin araştırmalarında isim yapan Prof. Mutlu Demiray'da eczanelerde satılan bu ürünleri hastalara tavsiye etmektedir. Eczacınızla ve doktorunuzla bu konu hakkında görüş alışverişinde bulunabilir ve bilgi alabilirsiniz.


ZERDEÇAL KORTİZON KADAR TESİRLİ ÜSTELİK YAN ETKİSİ YOK


Almanya’ da Saarlandes ve Frankfurt ile İtalya’ da Perugia Üniversitesi uzmanları tarafından yapılan araştırmada zerdeçalın etken maddesi kurkuminin iltihap giderici etkisinin hangi mekanizmayla gerçekleştiği ortaya çıktı.

Journal of Biological Chemistry’ de yayınlanan araştırmada kurkuminin etkileri hücre kültürlerinde incelendi (2*).

Kurkuminin de tıpkı kortizon gibi insan vücudundaki iltihaplarda anahtar rolü olan belirli bir proteinin (Gilz proteinleri) üretimini artırdığı tespit edildi.

Gilz (Glucocorticoid-induzierter Leuzin Zipper) proteinleri, enflamatuar olaylarda tipik olarak bağışıklık hücreleri tarafından parçalandığı için azalıyor ama ortamda kurkumin varlığında üretimi artıyor.

Kortizon tedavisinde de Gilz üretimi -başka bir mekanizmayla- artıyor ve böylece enflamasyon baskılanıyor.

Kurkuminin kortizon kadar enflamasyon baskılayıcı etkisi olmakla beraber kortizonla görülen yan tesirler kurkumin ile görülmüyor.

Uzmanlar, araştırmadaki etkiyi gösteren dozun ağız yoluyla alınmasının mümkün olmadığının ve ayrıca da suda çözünmediği için emiliminin zor olduğunun altını çiziyorlar ve araştırmalarına dayanarak yeni ilaç geliştirmenin mümkün olabileceğini söylüyorlar (2*).

Dikkat: Günümüzde kurkumin maddesi içeren gıda takviyeleri eczanelerde satılmaktadır. Kapsül içerisinde bulunan kurkumin etken maddesi yükseltilmiş olarak satılmaktadır. Normal zerdeçal'den kat ve kat daha yararlıdır ve emilimleri fazladır. Aldığınız gıda takviyelerinin içeriğini inceleyin ve araştırın. Bazı firmalar baharat olarak kapsül şeklinde zerdeçal-zerdeçöp satmaktadır. Bunların baharattan hiçbir farkı yoktur. Sadece kapsüle yerleştirmişlerdir. Eczacınızdan bu konuda bilgi talep edin.

Hindistan’ da kanser azlığının sebebi zerdeçal mı?


Hindistan’da günde en az 1 çay kaşığı zerdeçal kullanılmaktadır.

Bu nedenle, Hintlilerde akciğer, meme, böbrek kanserleri daha az görülmektedir. Ayrıca Alzheimer oranı yaşlılarda yok denecek kadar azdır.

Zerdeçalın zeytinyağı, karabiber, kırmızıbiber ile birlikte tüketilmesi vücut tarafından tamamen emilmesini sağlamaktadır.

Zerdeçalı kaynayan her yemeğe 1 tatlı kaşığı eklemekle kullanabilirsiniz. Hemen hemen her yemeğe yakışan bir tadı vardır.

Süte ekleyerek içilebileceği gibi çayı da tüketilebilir. Fakat belki de en etkili kullanım salatalara ekleyerek, limon ve baharatlar ile kullanımıdır (3*).

Gelelim neticeye;

1- Sağlıklı yaşamanın yolunun sağlıklı gıdalarla adam gibi beslenmekten geçtiği bir kere daha ispatlanmış oluyor.

Zerdeçal da diğer baharatlar gibi sofranızdan eksik olmasın!


2- Balık yemeyip balık yağı hapı içenler, güneşlenmeyip D vitamininden medet umanlar, zerdeçala da burun kıvıracak, bin bir bahane üreteceklerdir.

Onlara şimdiden Almanların zerdeçal yerine geçecek hapları için para biriktirmeye başlamalarını tavsiye ediyorum, çünkü anca toparlarlar.

Kaynaklar:

1*. http://www.jbc.org/content/291/44/22949.abstract?sid=2b2c3cf8-2488-4be5-b7ad-9ff8c8d97f61
2*. http://www.scinexx.de/wissen-aktuell-20850-2016-11-17.html
3*. http://www.gazetevatan.com/zerdecal-mucizesi-999605-saglik/

-- sponsor içerik --

---