Nedirkibu

Kenger Sakızının Faydaları Nelerdir?

-- sponsor içerik --

---
Kenger Sakızının Faydaları Nelerdir?

Çiğnemesi biraz sabır istese de alıştıkça diş çürüklerinizi geçirecek, ağrılarınızı azaltacak, mide problemlerinizi yok edecek.

Kenger sakızı; dağların yüksek kayalıklarında kendiliğinden yetişen, 40-50 cm yüksekliğe sahip, tüylü, yaprakları beyazımsı, çiçeği ise mor ve kırmızımsı olan bitkiden elde edilir. Kengerin gövdesi kesilmesiyle akan süt donar, bunun sonucunda sakız meydana gelir. Sakızı çıkarmak için kesilen kısım bol su ile yıkanmalıdır. Kengerin sakızı çıkartılırken çok dikkatli olmak gerek. Anlayacağınız gibi kenger sakızı çıkartmak basit bir iş değil...

Çiğnemesi zor olan dağ sakızı sağlığa bir o kadar da faydalı! Bu değerli sakızın kilosu şimdilerde tam tamına 600 TL.

Genel olarak Doğu Anadolu’da toplansa da Ege, Akdeniz ve İç Anadolu’da yer yer görmek mümkün. Yapı olarak oldukça sert olan sakızı çiğnemek bir hayli zor. Hemen hemen 3 haftada yumuşayan sakıza alışınca tadından da yenmiyor. Çene kaslarını bir hayli kuvvetlendirdiği ortada.

Kenger Sakızının Faydaları

  • Kanı temizleme özelliğine sahip kengen sakızı, krampların çözülmesine iyi geliyor.
  • Diş eti rahatsızlıkları iyi geliyor. Diş eti hastalıklarının yanı sıra, ağız kokusuna da kesin çözüm.
  • Mide ağrısına ve yemek sonrası oluşan şişkinlik için kenger sakızı çiğneyin. Kısa bir süre sonra rahatladığınızı hissedeceksiniz.
  • Çene gevşemesi probleminde son derece etkilidir. Sakız yapısal olarak serttir. Uzun çiğneme sonucu çene kaslarını kuvvetlendirir.
  • Düzenli olarak çiğnen kenger sakızı safradaki taşın düşürülmesine yardımcı olur.

-- sponsor içerik --

---

Paylaş:

Admin

Nedirkibu.com, güncel bilgilerin paylaşıldığı bir web blogdur. İçerikle ilgili düşünce ve sorularınızı bize yorum kısmından iletebilirsiniz.

>> Okuduğunuz konu ile ilgili sorunlarınız, sorunuz veya tavsiyeniz varsa yorum ekleyerek bizle ve sizinle aynı sayfadaki yazıyı okuyan kişilerle bilgilerinizi paylaşabilirsiniz.. Herhangi bir üyeliğiniz yoksa, Anonim Kullanıcıyı seçerek de yorum ekleyebilirsiniz.Yorum yapmaktan korkmayın, tamamen ücretsizdir :)
Yorum Ekle İkon Ekleİkon Ekle

Viesearch - Life powered search